PROCURIO DOKUMENT KOJI JE HRVATSKA POTPISALA S IZRAELOM: /

Obvezali su se isporučiti avion s opremom NATO-a

Image
Foto: PIXSELL

Prema dokumentu koji je Hrvatska potpisala s Izraelom, Izraelci su se obezali da će isporučiti avion s kompatibilnom opremom NATO-a te da za Hrvatsku neće biti nikakvih dodatnih troškova

11.12.2018.
8:14
PIXSELL
VOYO logo

Raspetljavanje situacije u kojoj je došlo do zastoja i blokade u potpisivanju ugovora između Hrvatske i Izraela o nabavi eskadrile borbenih aviona F-16 Barak čini se čeka novi dogovor između Sjedinjenih Država i Izraela, a on bi se na najvišoj razini, kako piše Večernji list, trebao održati sada u petak 14. prosinca.

U međuvremenu u našem Ministarstvu obrane kažu da se u ime izraelske vlade o nastaloj situaciji očitovao SIBAT, državna agencija koja u sastavu ministarstva obrane provodi sve operacije vezane uz izvoz i prodaju izraelskog naoružanja u svijetu. Hrvatskoj strani poručili su da prodaja zrakoplova zahtijeva dopuštenje američke vlade te da s njima provode konstruktivan dijalog na tu temu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
RASPRAVA O BLOKADI RATNIH AVIONA JE PROMAŠENA: /

Kad vidite što smo sve mogli kupiti za tu lovu, bit će vam jasno zašto

Image
RASPRAVA O BLOKADI RATNIH AVIONA JE PROMAŠENA: /

Kad vidite što smo sve mogli kupiti za tu lovu, bit će vam jasno zašto

Četiri stavke ključnog dokumenta

Hrvatska, koja je u ovom slučaju ispala izigrana strana, naime, još je prije godinu dana (siječanj 2018.) potpisala kratki dokument koji joj je zrakoplove jamčio, a on sadržava četiri stavke i njime je izraelska strana po tom pitanju preuzela odgovornost.

U dokumentu je navedeno da je isporuka aviona s NATO-ovom kompatibilnom opremom sastavni dio sveukupne ponude Izraela i da "neće biti nikakvih dodatnih troškova za RH". Nadalje, za tzv. SLEP (Service Life Extention Program) kojim se produljuju životni resursi zrakoplova namijenjenih Hrvatskoj odgovoran je Izrael.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navedeno je i da će se tim programom provesti spomenuta aktivnost, dakle nadogradnja zrakoplova, sukladno dokumentaciji proizvođača i koristeći originalnu opremu i dijelove te će se to učiniti u punoj koordinaciji s proizvođačem originalnih dijelova, piše Večernji list. Izraelci su se tom točkom ugovora obvezali da će i SLEP program izravno dogovoriti sa svojim dugogodišnjim partnerom u SAD-u, proizvođačem zrakoplova Lockheed Martinom. Izraelska strana potpisala je i da preuzima odgovornost za dobivanje TPT-a (Third Party Transfer) od Sjedinjenih Američkih Država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo