Vec sutra, te posebice u cetvrtak i petak ponovno ce biti kise, u mnogim mjestima i obilnije.
Novo kisno razdoblje diljem je Hrvatske neprijeporno jer prognoze vec danima upucuju na slican razvoj vremena, pri cemu nije u pitanju "hoce li pasti" kisa, nego gdje ce, kada i koliko?! Uzastopni izracuni razlicitih kompjutorskim modela atmosfere prilicno su jedinstveni u prognozi relativno velike kolicine oborine u kratkom vremenskom razdolju, vec od sutra u mnogim mjestima zapadne Hrvatske, poglavito na sjevernom Jadranu, ukljucujuci i unutrasnjosti Istre, te u Gorskome kotaru i Lici, a u vecini ostalih krajeva tijekom cetvrtka i petka.
Vise od 50 litara po cetvornom metru
Pritom ce u mnogim mjestima pasti vise od 50 litara kise po cetvornome metru, a na Jadranu i podrucjima uz njega – u unutrasnjosti Istre i Dalmacije, te Gorskom kotaru i Lici, nerijetko i vise od 100 litara! Najmanje ce kise, najvjerojatnije, pasti u istocnoj Slavoniji, Baranji i zapadnome Srijemu. No, i ondje se ne smije sasvim iskljuciti mogucnost za lokalno izrazenija nevremena, kojih ce gotovo sigurno biti, barem ponegdje, u ostatku unutrasnjosti, te posebice na Jadranu, pri cemu valja racunati na ponavljanje pojava kakvih smo ovoga ljeta imali napretek - jakih i olujnih udara vjetra, velike kolicine kise u kratkom vremenskom razdoblju, te tuce, pa i pijavica.
Vec sada se moze tvrditi kako ce nakon vecinom 'kisnog' i 'vrlo kisnog', gdjegod i 'ekstremno kisnog ljeta', i rujan u mnogim mjestima biti slican. Pa i cijela godina. Naime, od pocetka rujna do jutros u 8 sati u Dubrovniku je palo cak 246 litara kise po cetvornome metru, kao nikada do sada u povijesti mjerenja na toj meteoroloskoj postaji, od 1961. godine. Oko 5 litara vise nego u do sada najkisovitijem rujnu 1963. Pritom je vec u dosadasnjem dijelu godine nadmasena prosjecna godisnja kolicina oborine. Slicna je pojava i prije rujanske kise zabiljezena na postaji Zagreb Maksimir, proslih dana i u Zadru, a tijekom ovoga ce tjedna vjerojatno i jos ponegdje.
Olujno jugo
Osim kise bit ce i vjetra, posebice jakog i olujnog juga na vecem dijelu Jadrana tijekom cetvtrka, na juznom dijelu Jadrana jos i u petak. Valja upozoriti i na veliku vjerojatnost kratkotrajnog, ali mnogima neugodno jakog jugozapadnog vjetra na sjevernom Jadranu u cetvrtak, nakon kojeg ce mjestimice biti i jakih, gdjegod vjerojatno i olujnih udara bure. Naravno, jacanjem vjetra povecavat ce se i valovitost mora, pa bi zainteresiranima valjalo pozornije pratiti izvjesca Pomorskog meteoroloskog centra DHMZ-a, osobito na uobicajenim radijskim frekvencijama, i u sazetijem obliku.
Osim na medijskim platformama HRT-a, upozorenja na opasne vremenske pojave, koja izraduju strucnjaci DHMZ-a, redovito su dostupna i na internetskim stranicama MeteoAlarm sustavu, gdje se nalaze podrobna upozorenja, po podrucjima i razlicitim meteoroloskim elementima. Iznenadenja ne bi smjelo biti! Ali na zalost, ponovno hoce nevolja i nove materijalne stete.