"Posrijedi je nekoliko desetaka tisuća dužnika koji bi imali pravo na povrat, no točan broj onih koji imaju pravo i koji su zainteresirani tek trebamo utvrditi", poručio je predstavnik Franka Goran Aleksić.
Pozvat će dužnike da se učlane u Udrugu, te dostave dokumentaciju
Na konferenciji za novinare koju organiziraju danas i putem svoje web stranice, Franak će prvo pozvati dužnike u euru da se učlane u udrugu i plate članarinu za 2016., dostave im skenirane ugovore o kreditu, obavijesti banaka o promjenama kamatnih stopa tijekom otplate te izliste prometa po kreditu od početka otplate do danas.
Tko se sve može pozvati na pravomoćnu presudu?
"Nakon toga možemo vidjeti imaju li pravo na tužbu. Pravomoćna presuda odnosi se na razdoblje od 10. rujna 2003. do 31. prosinca 2008., no na nju se mogu pozvati svi koji su kredit u eurima podigli prije 1. siječnja 2010., kad je propisan način određivanja kamata", ističe Aleksić.
Još ne žele otkrivati tko će biti u pravnom timu
Zbog pravila Hrvatske odvjetničke komore još ne smije otkrivati tko će biti u pravnom timu, no kaže da će zasigurno biti jedna poznata odvjetnica. Logično je zaključiti da će se ponovno pouzdati u Nicole Kwiatkowski koja je u odvjetništvu stvorila ime upravo na slučaju Franak. Kroz sljedećih mjesec i pol dana Franak bi prikupljao podatke o dužnicima, a “privatnu skupnu tužbu”, kako je nazivaju, podigli bi na Trgovačkom sudu tijekom lipnja, više od četiri godine nakon pokretanja postupka za kredite u švicarcima.
Iz Splitske banke kažu da je sve bilo po zakonu
Zajednička reakcija banaka je izostala. Iz Hrvatske udruge banaka tek su poručili da će moći odgovoriti kad budu imali stajalište o tom pitanju, a banka koja se očitovala je Splitska.
"Banka smatra kako je mijenjanje promjenjivih kamatnih stopa bilo sukladno propisima i aktima banke te usklađeno s tržišnim događajima koji se odnose na elemente koji utječu na formiranje kamatnih stopa", kratko su odgovorili na upit.