Premijer Andrej Plenković najavio je konferenciju za novinare u 13.30 sati nakon sjednice Vlade. U uvodnom govoru tijekom sjednice rekao je da je situacija oko epidemije koronavirusa i dalje ohrabrujuća, a nastavi li se taj trend konzultirat će se tijekom vikenda sa Stožerom, epidemiolozima i cijelim ekonomskim timom Vlade da vide što mogu učiniti od 1. veljače.
Konstatirao je da se nastavlja silazni trend. Hrvatska je u zadnjih sedam dana ostala ispod tisuću potvrđenih slučajeva te ukupno iznosi 1429 ili prosječno 604 dnevno, što je, kaže, izrazito dobro i povoljno. "To je razina koju smo imali sredinom listopada i to je šest puta manje nego prije šest tjedana", rekao je.
Žinićev ostanak bi bio teret
"Gospodin Žinić je nakon sastanka vodstva podnio ostavku zbog situacije koja trenutno vlada oko njega, imovine, jer smatramo da bi njegov ostanak bio teret uoči lokalnih izbora", rekao je Plenković na pitanje o ostavci Žinića. "Pa on to sve mora razjasniti, ima pred sobom vrijeme, to nema nikakve veze sa mnom i strankom", odgovorio je Plenković na pitanje što on misli o Žinićevim nekretninama.
"U Požegi smo vidjeli ostavku gradonačelnika i donijeli smo odluku da županijska organizacija raspusti gradsku. Imaju dovoljno vremena da se pripreme za lokalne izbore. Tko se bavi javnim poslom mora voditi računa o tome da problematične situacije nisu dobre. Onda je bolje ne baviti se ovim poslom", dodao je.
"On je u situaciji kojoj predstoje dva pravca – da kao župan do lokalnih izbora bude uključen u aktivnosti u obnovi SMŽ-a od posljedica potresa i da rješava pitanja oko njegove imovine, to je više nego dovoljno da sam procijeni da u takvim okolnostima ne može voditi županijsku organizaciju”, objasnio je Plenković. Rekao je da moraju utvrditi sve okolnosti vezano za njegovu imovinu, da još uvijek ne zna sve te okolnosti i da je zbog toga još uvijek član HDZ-a.
Napomenuo je da oko tog slučaja još nisu utvrđene sve okolnosti. "Nemamo mehanizam kao stranka da radi provjere ljudi. Ako Porezna uprava nešto radi, oni to drže za sebe, ne daju to nama. Imamo povjerenje u integritet onih koji se kandidiraju." Upitan misli li i dalje da se radi o izoliranom slučaju, Plenković je rekao: "Mi smo, kada se dogodio potres, svjedočili jednoj medijskoj histeriji. I onda smo došli do činjenica."
Komentirao je i inicijativu osnivanja istražnog povjerenstva. "Nakon potresa smo svjedočili histeriji. Onda smo došli do činjenica. Skoro 6000 kuća obnovljeno je nakon rata. Trenutno je više od 3700 upareno u smislu šteta, a samo 69 je dobilo crvenu naljepnicu. Detaljno sam objasnio sve o tome. Nije realno da takav potres ostavi netaknutim kuće i zgrade u centru. Inicijativa o osnivanju povjerenstva je angažirana agenda oporbe uoči lokalnih zbora nakon što su bili pometeni na parlamentarnim izborima. Ne vidim neku dramu."
Popuštanje mjera
Rekao je da ne zna koje mjere misle možda popustiti 1. veljače. "Neću vam ništa reći jer je sastanak u nedjelju... Nema takvog dokumenta. Malo mi je smiješno da nekakve udruge imaju nekakve dokumente koji ne postoje. Morate pitati neku krticu iz Stožera ili Udruge ugostitelja o dokumentima", rekao je vezano za informacije Udruge ugostitelja prema kojima bi popuštanje počelo od 1. ožujka po određenom redosljedu.
Na upit o neujednačenim porukama Stožera i Vlade oko popuštanju mjera, odgovorio je da oni stalno komuniciraju i da je normalno da Vlada vodi računa o svim aspektima. "Trenutno smo što se tiče brojeva u jednoj pozitivnoj fazi. Sukladno tome ćemo vidjeti postoje li određene mjere koje bi našim sugrađanima vratile normalan žviot, Mi smo jedna od rijetkih država u EU-u koja nije uvela policijski sat i nije uvela najstrože mjere.
"Mi želimo imati harmonizirani sustav, ako svaka članica krene s preprekama to neće biti dobro. Valja napraviti jedinstveni sustav, kao u slučaju cijepljenja", odgovorio je Plenković na pitanje o covid putovnicama. "Mislim da će na kraju biti cjelovit dogovor uoči ljeta. Svi žele normalizaciju, oporavak gospodarstva, sigurnost u slučaju putovanja i turizma", dodao je.