U Državnom izbornom povjerenstvu (DIP), kako dan odmiče, ima sve više zabilježenih incidenata.
Na jednom biračkom mjestu u Zagrebu čak su i razriješeni dužnosti predsjednica, potpredsjednica i članica odbora zbog fotografiranja s jednim kandidatom za gradonačelnika.
Je li na biračkim mjestima bilo većih incidenata otkrio je gost RTL-a Danas Đuro Sessa, predsjednik Državnog izbornog povjerenstva.
''Zadovoljni smo. Izbori su provedeni uredno, nismo dobili nikakve prijave o nepravilnostima, birački odbori svoj su posao odradili dobro. Čini mi se da je sve funkcioniralo potpuno u redu, tu i tamo neke sitnice'', kazao je Sessa.
Zatim je komentirao čemu se može pripisati manja izlaznost u odnosu na drugi krug. ''To bi trebalo raditi neku sociološku analizu. Pravilo je tamo gdje su gradonačelnici izabrani u prvom krugu, tamo je interes birača manji za glasanje za župana. Tamo gdje su se birali i graodnačelnici i župani, tamo je izlaznost veća'', rekao je.
Dodao je i da je 20 posto od broja koji je bio u prvom krugu, nekih 535 građana se javilo da im se dođe kući omogućiti glasanje zbog samoizolacije.
Što se tiče kršenja izborne šutnje, rekao je Sessa, to su nepravilnosti koje se ne tiču izbornog procesa. ''Tiču se kandidata, građana i pravnih osoba koje krše šutnju i tu ćemo tek znati u kojoj je to mjeri opasno kada završe prekršajni postupci. Mislim da je sustav prevencije dosta spor. Ili je rješenje da nađemo drugi sustav koji je rigorozniji i brži ili da se redefinira proces izborne šutnje jer se modernim sredstvima javnog komuniciranja to je zaista teško kontrolirati. Treba naći neku sredinu, na prvi pogled mi se činilo da je izborna šutnja besmislena, a s druge strane ima svoj duboki smisao, inače ne bi bila tolike godine u zakonu'', zaključio je Sessa.