Da je Plenković zatražio njezino izuzeće, Nataša Novaković, predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, kazala je na početku sjednice Povjerenstva.
''Jučer u popodnevnim predsjednik Vlade Andrej Plenković
podnio je zahtjev za mojim izuzećem jer donosi smetnju'',
kazala je Novaković i s obzirom na interes javnosti zatražila
izvjestitelja u ovom predmetu Davorina
Ivanjeka da zahtjev za izuzećem pročita u
cijelosti.
On je to i učinio te potom za premijerov zahtjev kazao: ''Ovo se
u stanovitom smislu može smatrati zlouporabom jer je zahtjev
podnesen dan prije sjednice, a moglo se to napraviti prije
šest mjeseci''. Naime, nije riječ, kako je podsjetio, o nikakvim
novim informacijama zbog kojih je traženo izuzeće.
"Predmet ne možemo raspraviti nego ćemo nadležnom tijelu
podnijeti prijedlog za mojim izuzećem", kazala je
Novaković.
Naime, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa danas
je trebalo donijeti odluku je li Plenković
bio u sukobu interesa vezano uz njegove aktivnosti prilikom
izrade Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim
društvima od sistemskog značaja za RH (lex Agrokor).
Ovih se dana saznalo da je Upravni sud u Zagrebu baš prije nekoliko dana poništi odluku Povjerenstva od prosinca 2018. kojom je utvrđeno da se bivša ministrica gospodarstva i potpredsjednica Vlade Martina Dalić pri angažiranju takozvane skupine Borg ogriješila o odredbe Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
Razlog za poništavanje odluke nije meritum stvari, već stajalište je Upravnog suda prema kojemu se predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković našla u sukobu interesa kad je odlučivala o Dalić i Agrokoru jer je u vrijeme pisanja Zakona o izvanrednoj upravi u trgovačkim društvima od sistemskog značaja (lex Agrokor) radila u Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP), koju je u najvećoj mjeri financirao Agrokor, odnosno Ivica Todorić.
Naime, Povjerenstvo je u rujnu prošle godine odlučilo pokrenuti postupke protiv premijera Plenkovića i čelnika Mosta Bože Petrova vezano za njihove aktivnosti prilikom izrade lex Agrokor.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa (Žarko Bašić/PIXSELL)
Povjerenstvo je trebalo odlučivati i hoće li pokrenuti postupak protiv Plenkovića vezano uz "općenitu" neanonimnu prijavu u kojoj se navodi kako je premijer u sukobu interesa vezano uz njegovo navodno sudjelovanje u aferi Uljanik, u aferi SMS, aferi lex Agrokor i slično
Zbog općenitih navoda o sukobu interesa u lex Agrokoru, Uljaniku i aferi SMS dan je prijedlog da se odbaci jer nema konkretnih navoda, a odluka o ovoj točki dnevnog reda očekuje se u podne.
Povjerenstvo neće pokrenuti postupak protiv Bandića, Bošnjakovića i Krstičevića
Povjerenstvo nije pokrenulo postupak protiv ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića vezano uz prijavu da nije formalno napisao odluku o zamjeniku člana radne skupine iz redova predstavnika Hrvatske odvjetničke komore (HOK), koji dolazi iz odvjetničkog ureda koji se, navodno, većinom bavi ovrhama.
Izvjestiteljica u tom slučaju Tončica Božić rekla je kako se iz prikupljene dokumentacije ne može utvrditi da je Bošnjaković na bilo koji način pogodovao odvjetničkom uredu u kojem radi zamjenik člana radne skupine iz redova HOK-a.
Povjerenstvo nije pokrenulo postupak ni protiv ministra obrane i potpredsjednika Vlade Damira Krstičevića kojeg se u prijavi, optuživalo da je bez natječaja za svog posebnog savjetnika izabrao umirovljenog pukovnika Ivicu Ušljebrka, ujedno i vjenčanog kuma.
Navodeći kako je Povjerenstvo o imenovanju dobilo kompletnu dokumentaciju iz Ministarstva obrane, izvjestiteljica Tatijana Vučetić rekla je da je Ušljebrka imenovan posebnim savjetnikom temeljem Zakona o Vladi, po kojem pojedni član Vlade može, uz suglasnost premijera, imenovati svog posebnog savjetnika.
Također, Povjerenstvo je utvrdilo da Ušljebrka nije vjenčani kum Krstičeviću, niti obratno.
Povjerenstvo nije pokrenulo postupak protiv zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića koji je prijavljen da je u zadnjih pet godina čak 62 puta bio u Rimu na teret poreznih obveznika, iako tamo nije imao nikakvih službenih sastanaka.
Navodeći kako su o tome dobili kompletnu dokumentaciju od 2011. do 2018. godine, izvjestitelj Davorin Ivanjek rekao je kako je iz nje vidljivo da je Bandić u Rimu bio 27 puta i za svako putovanje je izdan putni nalog.