''Da sam znala da će socijalna samoposluga našeg grada završiti tako, nikada je ne bih otvarala. Jedna socijalna samoposluga može opstati samo ako ima sigurne donatore'', kaže Štefica Čučak iz humanitarne udruge Rijeka ljubavi.
Dobiju 3.000, trebaju 80.000 kuna
Od malobrojnih stalnih donatora mjesečno dobiju 3 tisuće kuna i nešto potrepština. Nije to ni približno brojci od 80 tisuća kuna, koliko je potrebno za 600-tinjak paketa.
Čučak kaže kako nije razočarana samo političarima, već i građanima te kako joj je teško povjerovati da u gradu od stotinu tisuća stanovnika, barem njih pola ne može dati deset kuna mjesečno ili donijeti nešto od potrepština. Iako pozitivnih primjera ima i među političarima, pa tako navodi gradskog vijećnika koji se u korist Rijeke ljubavi odrekao svoje naknade, odnos Grada prema udruzi nije pozitivan, kaže.
Nakon što je Grad dao deset tisuća kuna za potrebe najma samposluge, koji je prvotno iznosio 134 kn, počeli su stizati i računi za struju i grijanje, piše portal Republika.eu.
Apel dobročiniteljima
Iako zbog godišnjih odmora u srpnju i kolovozu neće biti velike podjele paketa, u Rijeci ljubavi će u četvrtak, 30. srpnja, podijeliti stotinu paketa prehrambenih namirnica korisnicima socijalnih iskaznica. Među ostalim, u paketu će se naći i bijeli luk i med.
"Naš je moto: što god dobiješ, ne oduzmi, nego ako možeš dodaj. I to Rijeka ljubavi uvijek radi. Dakle, dodat ćemo još proizvoda, tražim sada i malo slanine, graha i tako dalje, da napravimo socijalni ručak za tri dana", kaže Čučak.
Usto je zamolila dobročinitelje da pomognu napuniti police jedine socijalne samoposluge u Osijeku za one kojima je to najpotrebnije.