PRAVI RAZLOG KRAHA TODORIĆEVOG CARSTVA LEŽI U JEDNOJ ČINJENICI: /

Čudo je što je Agrokor izdržao do sada

Image
Foto: Pixsell
19.4.2017.
20:11
Pixsell
VOYO logo

Recesija koja je u Hrvatskoj dugi potrajala, visoke cijene novca, te činjenica da je u razdoblju vrlo niskog ili negativnog gospodarskog rasta Agrokor plaćao ekstremno visoke kamate doveli su do situacije u kojoj se koncern danas nalazi, piše Jutarnji list.

Prema financijskim prihodima i rashodima u Agrokoru jasno se uočava kako je u razdoblju od 2009. do 2016. godine Todorić platio nevjerojatnih 12 milijardi kuna kamata neto. I dok je Agrokor uspijevao plaćati kamate na dug od 9 do 10 posto ili 0,8 do 2 milijarde godišnje, hrvatska ekonomija kumulirala je cijelo vrijeme negativne stope gospodarskog rasta pa je zapravo čudno koliko je dugo Todorićeva kompanija uspjela izdržati pritisak inozemne konkurencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POVJERENIK POTPISAO PROMEMORIJU O MJENICAMA AGROKORA: /

To bi trebalo urediti odnose dobavljača i vjerovnika

Image
POVJERENIK POTPISAO PROMEMORIJU O MJENICAMA AGROKORA: /

To bi trebalo urediti odnose dobavljača i vjerovnika

Visoke kamate

S druge strane, glavni konkurenti Konzuma od dolaska na hrvatsko tržište uživali su vrlo niske kamate, pa čak i vrlo izdašnu te izuzetno povoljnu financijsku potporu EBRD-a i Svjetske banke. Ideja tih međunarodnih institucija bila je otvoriti nova radna mjesta, stvoriti novo tržište za lokalne proizvođače te osigurati potrošačima kvalitetnu i cjenovno pristupačnu hranu.

Iz Agrokorovih financijskih prihoda i rashoda može se iščitati da Todorić ipak ije izvlačio novac iz tvrtki u koncernu već je bio naivan te vjerovao kako će se situacija ubrzo primijeniti te da će opći rast u jednom trenutku za sobom snažno povući niz njegovih poduzetničkih pothvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osam godina krize

U osam godina krize Todorić je i dalje investirao, a kako piše Jutarnji list, matica njegove tvrtke isplatila je u tom istom razdoblju (2009. - 2016.) samo 548 milijuna kuna dobiti te ispada da su u odnosu na Todorića kao većinskog vlasnika puno bolje prošli njegovi mali dioničari koji su kroz sveobuhvatnu dobit u istom razdoblju uprihodili 1,16 milijardi kuna.

Analiza pokazuje da je svih tih godina Todorić bilježio gubitak, osim u 2015. godini li se u tom razdoblju dobit može zahvaliti ponajprije revalorizaciji zemljišta.

Situaciju u Agrokoru pratite na OVOM LINKU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo