Premijer Andrej Plenković danas je nakon sastanka vladajuće koalicije na kojem je ministar gospodarstva Ćorić predstavio prijedlog novog Zakona o trgovini najavio zabranu rada nedjeljom. "Ideja je da se rad nedjeljom zabrani osim 16 nedjelja u godini, uzeli bi u obzir turističku sezonu", rekao je premijer.
Ekonomist VukVuković, kao i šefovi trgovačkih centara u Hrvatskoj nisu zadovoljni tom premijerovom najavom. "Najava zabrane rada nedjeljom je loš potez, ništa drugo nego predizborno kupovanje glasova", rekao je Vuković za Index dodajući da smo prošle godine vidjeli što za ekonomiju znači kada se sve zatvori i ništa ne radi. "Sada ćemo, dakle, imati 36 dana godišnje u kojima se ne radi, što je ekvivalent jednom mjesecu lockdowna za ugostitelje, ali i maloprodaju", ustvrdio je Vuković.
'Sad je cijela galama oko 10 nedjelja...'
Predsjednik Uprave Emmezete, Slobodan Školnik, rekao je da ljudi u njegovu trgovačkom lancu rade samo pola nedjelja te da su u godini slobodni 25 nedjelja, a sada se predlaže da radnici budu slobodni 36 nedjelja. "Sad je cijela galama oko 10 nedjelja. Ispada da svi rade sve nedjelje, što nije točno. Druga stvar, kad bude usvojena ta odluka o zabrani, molim neka obavijeste Amazon da zacrne svoju stranicu taj dan jer nije u redu da tamo kupuju, dok istovremeno ne mogu kupovati kod nas koji punimo BDP", rekao je Školnik.
Dodao je kako su upravo trgovina i turizam važni za domaće gospodarstvo. "Administrativno onemogućavanje gospodarske aktivnosti nije dobro za zemlju koja je gotovo zadnja u EU-u po svim gospodarskim trendovima", rekao je te dodao kako ne vidi da će ta zabrana doprinijeti razvoju Hrvatske te da će sve zajedno dovesti do smanjenja prihoda od PDV-a.
"Postavlja se i pitanje ustavnosti odluke da se samo trgovini onemogućava rad dok se drugim gospodarskim djelatnostima dozvoljava. To čak i nama laicima djeluje neustavno. Uvijek kažem, društvo ima pravo urediti kako će živjeti, no treba biti svjestan posljedica na standard i toliko željeno blagostanje", zaključio je Školnik.
'Nadam se da ćemo imati raspravu'
Sa Školnikom se dijelom slaže i direktor grupe F.O. koja upravlja šoping-centrom Westgate, Denis Čupić. "Nadam se da je ovo još uvijek samo izjava premijera i da ćemo imati raspravu u koju ćemo biti uključeni i mi predstavnici trgovina i trgovačkih centara. Dosad smo imali samo jedan sastanak na tu temu i to davno s bivšim ministrom Horvatom. Nema nikakvih pravnih analiza što bi značila zabrana rada nedjeljom na prihode i nas kao sektor", rekao je.
Dodao je da zamjera šefu HUP-a Damiru Zoriću što je zagovarao zabranu rada nedjeljom iako je zaposlenik udruge kojoj tvrtke poput njegove plaćaju iznimno visoke članarine iz kojih se plaća i njegova "iznimno visoka plaća". Dodao je da bi "ovakva zabrana pala na Ustavnom sudu jer je već i prije pala" te da se tom zabranom ograničava sloboda poduzetništva.
'Prava i plaće radnika će padati'
Čupić se slaže da rad nedjeljom treba biti adekvatno reguliran te da se svi poslodavci toga moraju pridržavati. Upozorava da trenutno postoje poslodavci koji nedjelju plaćaju 50 ili 100 posto više, ali postoje i oni koji radnicima plate svega par kuna više te im radnici rade svaku nedjelju. "Tu se javlja veliki problem, ako se dogodi zabrana rada nedjeljom za trgovinu, prava i plaće radnika će padati. Imat ćete potrebu za manje radnika, radit će šest dana u kontinuitetu pa neće imati po dva ili tri dana slobodno pa će se dogoditi da više nemaju ni subote slobodne", rekao je Čupić.
Čupić smatra da je potrebno odrediti da radnik može raditi maksimalno određeni broj nedjelja, za koji će biti plaćen 50 ili 100 posto više nego ostalim danima, a isto se može regulirati isključivo Zakonom o radu, što je i jedini način zaštite radnika.
'Potrebno je regulirati rad nedjeljom, ali ne u vrijeme krize'
Predsjednik HUP-ove Udruge trgovine i direktor trgovačkog lanca NTL, Martin Evančić smatra da treba regulirati rad nedjeljom, ali da trenutno nije najbolje vrijeme za to s obzirom na smanjene promete i potrošnju uzrokovanu pandemijom.
Evančić je dodao kako bi poslodavcima mogao biti problem organizirati radnu snagu koja će raditi 16 nedjelja te da je diskutabilno što će Vlada staviti kao iznimke od zabrane rada pa bi se moglo dogoditi da pekare prodaju deterdžent ili primjerice, benzinske postaje mlijeko. "To se već događa i mislim da takvih iznimki ne bi trebalo biti", zaključio je Evačić.