Ekonomski novinar i autor knjige 'Slom Hrvatske 2009.: Tko je kriv za šest godina depresije i izgubljenih 200 tisuća radnih mjesta i 500 milijardi kuna', Ratko Bošković, objašnjava kako su neke hrvatske tvrtke, poput Zvečeva ili Borova propale zbog neuspješne modernizacije, neuvođenja novih tehnologija, propusta u izlasku na nova tržišta i slično, no dodaje da dobar dio problema, primjerice, Zvečeva, leži upravo u Agrokoru.
'Zvečevo je previše ovisno o Agrokoru'
Zvečevo je, kaže Bošković, previše ovisno o Agrokoru, a nije jedino takvo poduzeće. Ima ih mnogo. Tvrtke kojima je Konzum bio kupac sada su u problemima jer nemaju velike rezerve, a restrukturiranje Agrokora njima još više komplicira situaciju.
Agrokor ne može plaćati dugove koji su nastali još prije dolaska izvanredne uprave. Za sada su podmireni tek oni dugovi koji su stvarali najveće rupe, no vrlo je malo starih dugova podmireno, kaže Bošković za HRT. Izvanredna uprava Agrokora pak tvrdi da podmirenje tekućih troškova, dobavljača i radnika nije problem. Ipak, s vremenom će potraživanja dobavljača biti sve veća, a Bošković upozorava da će samim time biti još više situacija u kakvoj je sada Zvečevo, a financijska panika prelijeva se u realnu ekonomiju i potrošnju.
'Bankrot prvog lipnja, posljedice neizvjesne'
Prvi je lipnja krajnji rok otplate kamate, a s tim će danom Agrokor bankrotirati.
Posljedice presuda na tužbe koje će se pokrenuti zbog neplaćanja duga krajnje su neizvjesne. U tom trenutku nastaje politički pritisak sa strane Amerike ili Rusije da se vjerovnicima njihova prava ispune. U ovom trenutku netko bi već sada morao imati jasan plan oko pregovaranja s inozemnim vjerovnicima. Tražit će se jak pregovarač s hrvatske strane', ističe Bošković.