Veliki problem u Slavoniji je neodržavanja dimnjaka. Sve su učestaliji požari - jer iako je održavanje zakonski propisano, neki se oglušuju dovodeći tako u opasnost sebe i ostale.
Zima i hladnoća zakucale su na vrata, a to pak znači sezonu grijanja i dim iz dimnjaka. No ako se dimnjak ne održava – može doći do katastrofalnih posljedica.
“Tri požara je bilo na objektima. Uglavnom su ti objekti bila privatna kućanstva. Obiteljske kuće. A imali smo na višestambenom objektu”, rekao je direktor firme Dimnjak d.o.o. Dejan Lončarić.
Ovi su požari bili kod takozvanih “odbijača” odnosno ljudi koji odbijaju zakonom propisane usluge dimnjačara. Pa je razboritije pozvati dimnjačara.
“I zbog života, sigurnosti u kući i zbog životinja koje imam ovdje. Srećom vrijeme nas je služilo pa sezona grijanja nije počela ranije”, kaže Ivana Vlašić iz Osijeka.
Jer požari - nisu slučajni.
Na stijenkama dimnjaka skuplja se čad koja se pretvara u zapaljivu smolu koja razvija toplinu od 1100 celzijevih stupnjeva, a usporedbe radi, vulkanska lava razvija toplinu od 1200 stupnjeva.
“Općenito kruto gorivo je kod nas dimnjačara u žargonu prljavo gorivo. Prljavije gorivo nego plinsko gorivo, što je dosta opasno", objasnio je dimljačar Denis Balažić.
A još je opasnije kada se u peć trpa sve i svašta.
“Ne mogu se ložiti raznorazi otpadi, ne mogu se koristiti stare palete, a da ne govorimo o odjevnim predmetima koji završe u strojevima za loženje", zaključio je Dejan Lončarić.
Pa ako se spašavaju i ljudski životi, ne kaže se uzalud da dimnjačari donose sreću. Kada ga vidite ako se primite za dugme, sasvim je dovoljna sreća – da je kuća čitava.