U sklopu druge faze popuštanja protuepidemijskih mjera, od idućeg ponedjeljka u školske klupe trebali bi se vratiti učenici nižih razreda osnovnih škola. No, ta je odluka izazvala mnogo oprečnih mišljenja, a mnogi roditelji ne usude se djecu poslati u školu.
Ministrica Blaženka Divjak vjeruje da će u ponedjeljak u škole tek 20 do 30 posto od ukupnog broja učenika, ali i odbacuje tvrdnje da se nastava pretvara u čuvanje djece.
O toj temi u RTL Direktu sučelili su stavove pomoćnik ministrice obrazovanja Marko Košiček i predsjednik školskog sindikata Preporod Željko Stipić.
'Roditelji uviđaju da je rizik veći od učinka'
Stipić tvrdi da škole nisu spremne za povratak učenika, ali i napominje kako to ne znači da su učitelji protiv škole.
"Nisu učitelji protiv škole. Mi smatramo da dok je koronavirusa, djeca nemaju što raditi u školi. Ne znamo puno toga o koroni. Djeci nije još vrijeme u školi. Pokrenuli smo potpisivanje peticije u kojoj se roditelji mogu izjasniti što misle. U prva dva dana prikupljeno je pet tisuća potpisa. Najveći dio roditelja neće poslati djecu u školu. Ovdje se radi o stavu roditelja koji uviđaju da u školi nisu stvoreni uvjeti, da je rizik puno veći od učinka", kazao je Stipić.
Košiček je drugačijeg mišljenja.
"Nitko nije rekao da će (škole) imati probleme s nabavom higijenskih potrepština. Mi vjerujemo da će u ponedjeljak biti sve spremno. Dosta je priča o tome je li to čuvanje i nastava. Čuvanje je bilo organizirano cijelo vrijeme epidemije. I bilo je jako mali broj učenika... Vrednovanje će u mješovitom modelu biti isto", rekao je pomoćnik ministrice.
'Roditelji ne šalju djecu na bungee jumping'
"Mi se krećemo u okviru koji je zadan - devetero učenika i učitelj/učiteljica. Bitno je da se ta grupa ne miješa s ostalima. Moraju se držati kao proširena obitelj", naglasio je Košiček.
No, smatraju sindikalisti, roditelji ne šalju djecu na bungee jumping nego u školu te tvrde da se od njih ne može tražiti da potpisuju izjave kako šalju djecu u školu na vlastitu odgovornost..
"To sigurno nije u redu prema roditeljima, vrlo je neodgovorno za one koji su to odlučili. Ovo je novi stres za djecu. Mogli smo završiti s nastavom na daljinu. Mješoviti model pretpostavlja jednog učitelja - dakle, odradit će četiri sata u školi, putovati doma, pa onda rješavati sve probleme s učenicima i roditeljima djece koja nisu u školi. Ovo je štetna i opasna odluka, treba je povući", kazao je Stipić.
Puno odgovornosti prebačeno na roditelje
"Nije riječ o onome što je bolje za djecu nego da djecu ne izlažemo opasnosti. I ne samo djecu, nego i njihove bake i djedove, roditelje", dodao je sindikalist Stipić.
Pomoćnik ministrice na to je Stipiću odgovorio kako mu je drago što je "zadovoljan nastavom na daljinu" i da je "predlagao kraj školske godine".
Na pitanje kako će se tete u dječjim vrtićima postaviti jer ima djece koja uvijek šmrcaju, kašlju i kišu, Košiček je odgovorio da je odgovornost na roditeljima.
"Tu je moment odgovornosti roditelja. Ako ima respiratorne probleme, taj dan neće ići u školu ili vrtić", rekao je Košiček u RTL Direktu.