Uz poštivanje epidemioloških mjera s jedne strane, uz policijske mjere s druge strane održana je 19. povorka ponosa. Prvi je puta krenula s Markova trga.
Htjeli su pred Saborom, Vladom i Ustavnim sudom poslati poruku da im se i dalje ograničavaju prava. Među sudionicima i političari, od javno deklariranog homoseksualca do potpredsjednika Vlade iz redova SDSS-a.
Markov trg. Hrvatska, europska i zastave duginih boja prvi put na ovom mjestu.
"Danas nismo ovdje slučajno, danas smo pred Saborom i Vladom kako bismo poslali poruku Saboru da pokrenu nepotrebno i protuprirodno ograničenje koje nam je nametnuto 2013.", rekla je Ana Urlić, izvršna koordinatorica.
Traže promjenu Ustava da se u svim pravima i obvezama izjednače sve obitelji.
Uz zastave, uz simbolične donacije može se i do zaštitne maske.
"Ove godine stvarno želimo da svi pazimo na mjere opreza koje su propisane. Zato molimo sve posjetitelje da nose maske i rukavice ako imaju. Iskoristili smo priliku, napravili maske s duginim bojama i s porukom, korona nam ne može ništa", izjavio je Mate iz Zagreba.
Iako nije počela na tradicionalnoj lokaciji, kroz centar grada preko trga bana Josipa Jelačića - završila je gdje i obično - park Ribnjak.
"Koja poruka se šalje? Da se jednostavno svi vole, nema nikakvih granica. Samo se svi volite. Jednostavno ljubav", kazala je jedna sudionica.
Na povorci i prvi političar i javno deklarirani homoseksualac.
"Dobar je osjećaj. Bio sam i prije sad je malo drugačije. Otvorenije, opuštenije, radosnije. - Kroz što ste prolazili kad ste prvi put javno priznali? Ne bih se vraćao na to. Ovo je ipak jedan lijepi događaj, slavimo različitosti i želim biti sretan", poručio je Domagoj Hajduković, saborski zastupnik.
To je najdugovječniji prosvjed za ljudska prava u Hrvatskoj.
"Sloboda nije zabrana pobačaja, sloboda nije zabrana istospolnih zajednica. Sloboda nije filofašistički odnos prema imigrantima", rekla je saborska zastupnica Katarina Peović.
"Ja sam jedna od onih koju su specijalci stavili u maricu nakon pride, izveli nas izvan grada. Trebalo nas je štiti. Danas imamo pride u Zagrebu, gdje nam ljudi mašu s prozora", poručila je Sandra Benčić, saborska zastupnica.
U prvoj povorci ponosa sudjelovalo je 300 ljudi, a njih 30 je ozlijeđeno. Devetnaest godina kasnije, policija nije trebala intervenirati.