'POVISITE MINIMALNU PLAĆU ZA 6 % I PREDLOŽIT ĆEMO KOMPROMIS': /

Sindikati javnih službenika dali uvjet za povrat duga

Image
Foto: PIXSELL, Davor Puklavec

Sindikati javnih službi izvijestili su u srijedu da su spremni predložiti svome članstvu prihvaćanje kompromisa oko vraćanja duga nastalog 2016.

7.12.2016.
14:41
PIXSELL, Davor Puklavec
VOYO logo

Osam sindikata potpisnika dodatka sporazuma za osnovice za plaće u javnim službama izvijestili su nakon jučerašnjih pregovora da Vlada još nije uspjela pronaći dovoljno stručnjaka radnog prava koji preispituju dodatak sporazumu, ali ga sindikalni pravni stručnjaci smatraju valjanim dokumentom.

Koordinator sindikalnog pregovaračkog tima i predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec rekao je na konferenciji za novinare da unatoč tome Vlada nudi povećanje osnovice za plaće od 1. siječnja 2017. za dva posto te još dva posto od 1. prosinca 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao neku kompenzacijsku mjeru, kako to oni zovu, a mi to zovemo povratak duga iz 2016., ponudili su dvokratnu isplatu ukupne mase sredstava od po sto milijuna kuna, odnosno sto milijuna kuna u siječnju 2017. i sto milijuna kuna u siječnju 2018., rekao je Mihalinec, dodavši da se tu ukupno radi o dvjesto milijuna kuna za realizaciju duga koji iznosi 1,4 ili 1,5 milijardi kuna.

Sindikati javnih službi predložili su povećanje osnovice od 1. siječnja 2017. za šest posto i kao prvu mjeru povratak duga prosječno šest posto mjesečno za 2016., no tijekom pregovora izrazili su spremnost za pomicanje pojedinih rokova, te vezano uz to očekuju očitovanje Vlade na sljedećem sastanku pregovaračkih odbora u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SINDIKATI VLADI: ‘Ili nam povećajte plaće ili slijedi tužba koja će skupo stajati Hrvatsku'

Image
SINDIKATI VLADI: /

'Ili nam povećajte plaće ili slijedi tužba koja će skupo stajati Hrvatsku'

Image
SINDIKATI VLADI: /

'Ili nam povećajte plaće ili slijedi tužba koja će skupo stajati Hrvatsku'

'Ono što je oteto, treba vratiti'

Sindikati su pritom ponudili da se povećanje osnovice od šest posto u 2017. razlomi u dva djela pa bi se prvo povećanje od tri posto primjenjivalo od 1. siječnja, a još tri posto od 1. srpnja. Time bi se, kažu sindikati, u 2017. povećala osnovica za ukupno šest posto i ispravilo otimanje osnovice iz 2009.

Vezano uz veličinu duga prema zaposlenicima u javnim službama nastalog 2016., Mihalinec kaže da su oni o tome dobro razmislili i spremni su u slučaju da Vlada prihvati predloženo povećanje osnovice predložiti članovima nagodbu u visini od prosječno tri posto mjesečnog povećanja osnovice.

"Ono što je oteto 2016. treba vratiti. Ako vlada pristane na povećanje osnovice za šest posto za sljedeću godinu onda smo mi spremni predložiti ljudima da prihvate kompromisno rješenje kao nagodbu, ali na njima će biti da odluče", rekao je Mihalinec. Dodao je kako će imati obraza to predložiti ljudima ako se postigne sporazum o povećanju osnovice u 2017. i ugovaranje načina usklađivanja plaća do kraja mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbjegavanje sudskih sporova

U slučaju nagodbe izbjegli bi se sudski sporovi koji bi državu stajali puno više, rekao je Mihalinec, koji je uoči sutrašnje sjednice Vlade pozvao premijera Andreja Plenkovića da se uključi u pregovore kako bi se pronašlo najbolje rješenje za Hrvatsku i zaposlene u javnim službama.

Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić kazao je pak da sindikati razumiju da je sporazum veliki teret za državu. No, smatra da dovođenje u pitanje dokumenta djeluje kao "krik očajnika" da pronađe neku formulu kojom će izbjeći pravne i moralne obaveze prema 250.000 zaposlenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ribić zaključuje kako se može svašta očekivati poznavajući hrvatske sudove, ali da je sindikatima zadnja nada Europski sud. "Istina je da je sporazum neupitan i da ćemo se mi za njega tući na ulici na sudovima i u štrajku", poručio je Ribić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo