Tako zlostavljanje na radnom mjestu opisuje Nataša Matošin Grbić koja je vlastita, ali i tuđa iskustva s mobbingom sažela u knjigu 'Ne, šefe' čija će promocija biti održana u četvrtak, 29. rujna, u 19 sati u Velvet Cafeu u Dežmanovoj ulici u Zagrebu.
Vlastita i tuđa iskustva s mobbingom
Autorica knjige rođena je i živi u Sisku, a po struci je magistar prava. Dugo je radila u pravosuđu i kroz radni vijek promijenila nekoliko tvrtki i različitih radnih mjesta, a s posljednjeg, koje je i opisano u ovoj knjizi, otišla je zbog mobbinga.
U prvoj knjizi o ovoj raširenoj pojavi o kojoj se više šuti nego govori, odlučila je otvoreno progovoriti nudeći primjere ponašanja koja predstavljaju zlostavljanje, zdravstvene smetnje koje se javljaju kod zlostavljanjih osoba, liječenje i druge načine izlaska iz uloge žrtve. U knjizi je ponajprije autoričino osobno iskustvo prolaska kroz mobbing, zdravstvene i druge smetnje koje je imala, osvještavanje problema te put do ozdravljenja.
Sama kaže da joj je cilj osvijestiti problem mobbinga i njegove štetne posljedice na svim društvenim razinama jer mobbing nije samo problem zlostavljača i zlostavljanje osobe, već i jedan od uzroka neproduktivnosti brojnih tvrtki, posebno javnih i državnih.
Ne odlaze mladi samo zato jer nema posla
"U mobbingu nema pobjednika, svi gube", kazala je za naš portal dodajući kako se malo priča i o tome da mnogi mladi koji su posljednjih godina iselili iz Hrvatske u Njemačku, Irsku, Švedsku i drugdje nisu to učinili samo zbog nezaposlenosti ili malih plaća, o čemu se u medijima najviše piše.
"Mnogo njih otišlo je upravo zbog nehumanih odnosa na radnom mjestu", kazala nam je Matošin Grbić.
U knjizi, među ostalim, piše i o primjeru iz jednog trgovačkog lanca za koji je čula iz prve ruke.
Plaća 3000 kuna, a godišnjeg gotovo i nemaju
"Prema riječima osobe s kojom sam razgovarala, ti ljudi rade sve, i što trebaju i što ne trebaju. Broj radnih sati premašuje i one koje vidimo u američkim filmovima. Ipak, ima jedna razlika. Plaća im je od 2500 do 3000 kuna, a godišnjeg odmora gotovo da nemaju jer uvijek nedostaje radnika. Kada sam objasnila jednoj osobi, koja radi u trgovini i obratila mi se za pomoć, da je zakonski minimum godišnjeg odmora u jednoj kalendarskoj godini četiri tjedna, ostala je u šoku i rekla da je kod njih dva tjedna", napisala je u svojoj knjizi Matošin Grbić.
Uvjerena je da ljude treba osvijestiti i educirati o problemu zlostavljanja na radnom mjestu. "Jedino se kontinuiranom edukacijom svih sudionika svake radne sredine, bez obzira na djelatnost i radi li se o privatnoj ili državnoj tvrtki, mogu postići rezultati. Sila nikada nije riješila problem. To je ujedno i cilj ove knjige", kaže Matošin Grbić.
Njezinu knjigu predstavit će Melita Manojlović, life & business coach, koja je s autoricom prolazila sve faze oporavka od mobbinga te Mara Čuljak, koja je napisala predgovor.