POTRESAN PRIZOR: / 'Imali smo primjer gdje su dvije kćeri unajmile građevinsku dizalicu da kroz prozor vide umirućeg oca...'

Image
Foto: Ilustracija: Profimedia

Pučka pravobraniteljica kazala je kako je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku na preporuku njenog ureda ipak uvrstilo da u slučaju pogoršanja stanja korisnika,

9.12.2020.
18:17
Ilustracija: Profimedia
VOYO logo

Što se dogodilo s ljudskim pravima u Hrvatskoj tijekom pandemijske 2020. godine?

"Teško je govoriti o napretku u kontekstu svega što se događalo, mislim pritom na pandemiju", kazala je pučka pravobraniteljica Lora Vidović za N1 televiziju. Rekla je da se nazadovalo nije, ali se tapkalo u mjestu ipak jest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Podsjećam da novi Zakon o socijalnoj skrbi čekamo već godinama uz izričito obrazloženje Vlade da bi imao negativne fiskalne učinke. Još prošle godine siromaštvo osoba starije životne dobi poraslo je u odnosu na 2018. za dva posto", kazala je i dodala: "Posebno je teško za one osobe starije životne dobi koje žive u samačkim kućanstvima. Preko 50 posto njih živi u riziku od siromaštva. To su stvarno porazni podaci i za njih 2020. stvarno nije donijela ništa bolje". Istaknula je i stanje sa starijim stanovnicima ruralnih područja, u kojima su i inače slabo dostupne socijalne usluge, "ove godine postale još nedostupnije".

U nekim situacijama je nužno biti fleksibilan

Ukazala je i na problem u vrijeme pandemije kad obitelji ne mogu posjećivati svoje članove u domovima zbog epidemijskih mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Možemo razumjeti da je to zbog njihovog zdravlja i njihove sigurnosti", rekla je Vidović i dodala da je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku na preporuku njenog ureda ipak uvrstilo da u slučaju pogoršanja stanja korisnika, obitelji mogu doći u posjet umirućim članovima obitelji, unatoč koronavirusu.

"Imali smo primjer gdje su dvije kćeri unajmile građevinsku dizalicu da kroz prozor vide svog umirućeg oca. U takvim situacijama je nužno biti fleksibilan", navela je primjer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče sutrašnjeg Međunarodnog dana ljudskih prava kazala je:

"UN je ove godine obilježavanje odlučio imati pod motom oporavka od pandemije, izgradnje još boljeg društva u kojem prava moraju biti u središtu oporavka. To je ono čemu se nadam i za Hrvatsku u mjesecima koji slijede."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puno pritužbi iz područja zdravstva: Brojni problemi

Za područje zdravstva kazala je da je ove godine pritužbi bilo više nego prošle:

"Vidljivo je da su ove godine siromašni postali još siromašniji, a marginalizirani da su sada to još i više." Dio prigovora odnosi se na primarnu zdravstvenu zaštitu pacijenata koji ne mogu u čekaonice zbog epidemijskih mjera, pa čekaju vani, na kiši, hladnoći, vrućini...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Javilo nam se dosta pacijenata koji su bili naručeni na dijagnostičke preglede u 'Dubravi', pa nakon što je ona postala covid bolnica, u drugim su bolnicama dobili nove termine, koji su za godinu ili dvije. Pa su propitivali takav sustav i tražili da ranije dođu na red", navela je i to.

Pritužbe iz područja rada i zapošljavanja odnosile su se na nezaposlene, na one koji su dobili otkaz ili im otkaz prijeti zbog pandemije, ali i iz još jedne skupine:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Javili su nam se zaposlenici mnogih javnih institucija i ustanova radi različitih nefleksibilnosti poslodavaca koji im nisu omogućavali da rade od doma iako su za to postojali svi uvjeti."

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo