Branko Zorić, potpredsjednik Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka, gostujući u emisiji 'Karte na stol' Osječke televizije, objasnio je zašto mljekari ne pristaju na otkupnu cijenu od 2,43 kune po litri. Kazao je da se realna proizvođačka cijena mlijeka manjih i srednje velikih proizvođača kreće između 3,60 i 4,00 kune po litri.
"Ako je cijena proizvođačka 3,60 kuna, a ja proizvedem milijun litara mlijeka, netko mi mora namiriti razliku, ako mi samo jedna kuna fali, to je milijun kuna. To nitko neće platiti", kazao je Zorić.
Na voditeljevu konstataciju kako je tu i 50 lipa državnih poticaja, Zorić je kazao da to nije poticaj, nego njihovo stečeno povijesno pravo, koje će im od polovice iduće godine isplaćivati EU, pa se to ne ubraja u cijenu mlijeka. "To je pravo po gospodarstvo, to su ispregovarali u Bruxellesu", kazao je Zorić dodavši da netko tko bi sada počeo proizvoditi mlijeko ne bi imao tih 50 lipa.
Zorić je kazao i kako mljekari za mirovinsko i zdravstveno osiguranje uplaćuju po 1.700 kuna mjesečno, što na sto tisuća zaposlenih iznosi 170 milijuna kuna mjesečno ili 2,04 milijarde godišnje. Zato drže da je državi isplativije podržavati mljekare kako bi oni nastavili uplaćivati poreze i dorinose, nego da svi odu na Zavod za zapošljavanje pa da im država mora plaćati po 1.200 kuna mjesečno, što je na sto tisuća ljudi iznos od ukupno 120 milijuna mjesečno ili godišnje 1,44 milijarde kuna.
"Možda će opstati samo pojedine tajkunske farme kupljene za jednu kunu, čiji su vlasnici dobili ogromne površine zemlje i zakup ne plaćaju kao mi 800-900 kuna, nego 200 kuna, pa ne rade u jednakim poslovnim uvjetima kao mi", kazao je Zorić o trenutačnoj otkupnoj cijeni mlijeka, na koju u HSUPM-u ne pristaju.