Ranije je Papa u Boliviji obišao jedan od najozloglašenijih zatvora u Latinskoj Americi. Zatvorenicima je kazao da je i on činio pogreške i griješio i pozvao ih da se klone nasilja bandi, a stražare je zamolio da se prema njima ponašaju dostojanstveno.
U paragvajskoj prijestolnici Asuncionu Papu su, između ostalih, dočekale plesačice u dugim haljinama uz glazbu Guaranija. Njegov prvi korak nakon dolaska u zračnu luku je bio posjet ženskom zatvoru gdje ga je također dočekala pjesma.
Nakon privatnog susreta s predsjednikom HoraciomCartesom, Papa je u obraćanju čelnicima zemlje kazao kako Paragvaj već dulje vrijeme pokušava izgraditi "čvrstu i stabilnu demokraciju" te da je "valjano i sa zadovoljstvom priznati napredak koji je postignut u tom smjeru".
"No, Paragvaj mora odoljeti iskušenju da se zadovolji samo s formalnim oblikom demokracije", kazao je Papa, ističući da vlade moraju promicati i poštivati ljudska prava.
Ozbiljna kršenja ljudskih prava
Ta je zemlja, naime, u posljednjih 60 godina zabilježila ozbiljna kršenja ljudskih prava. Godine 1954., general AlfredoStroessner je zgrabio vlast državnim udarom i uveo zemlju u diktaturu koja je trajala više od 30 godina.
Njega je 1989. u državnom udaru svrgnuo general AndresRodriguez, a Stroessnerova konzervativna Stranka Colorado je istovremeno dobila parlamentarne izbore.
Ta je stranka imala središnje mjesto u politici Paragvaja sve do 2008. kada je za predsjednika izabran bivši ljevičarski biskup FernandoLugo. Četiri godine kasnije Luga je svrgnuo Kongres, a 2013. predsjednik je postao bogati poslovni čovjek Cartes iz Stranke Colorado.
Papa Franjo je u više navrata pozvao na okončanje nasilja i brigu za siromašne.
Hina/Danas.hr