Ako to ne naprave prijeti im kazna i do 50 tisuća kuna. Pozive su dobili i oni čije su mirovine oporezovane u drugim državama. Pitaju se zašto ih Porezna nepotrebno maltretira, piše HRT.
"Plaćam porez na njemačku mirovinu, a sad bi trebal još i kod nas plaćati porez na mirovinu, a još sve skupa nemam ni 3000 kuna ni jednu ni drugu", kazao je Josip Lončarić koji je mirovinu zaradio u njemačkim ljevaonicama i brodogradilištima, a dio u Hrvatskoj.
Pozivi su poslani na adresu 97.000 građana za koje poreznici imaju podatak da su dobili novac iz inozemstva. Zovu ih da se upišu u registar poreznih obveznika.
Neki se vratili u Švicarsku
"Nije namjera da se nekoga plaši, dapače da budemo na tragu direktive i zakona znači u konačnici da imamo jednu otvorenu i transparentnu komunikaciju", smatra ministar Zdravko Marić.
Hrvatska oporezuje sve mirovine zarađene u inozemstvu, osim u Njemačkoj, Belgiji, Nizozemskoj i Kanadi. Toni Drvoderić iz Udruge povratnika Hortus Helvetia kazao je kako su neki umirovljenici iz Švicarske rekli da će dobro razmisliti hoće li se vratiti u Hrvatsku nakon što im je objasnio da je za 1500 franaka porez 25%.
"Poznamo puno ljudi koji su se čak ponovno odjavili, otišli natrag u Švicarsku, jer vele da to nije pravedno da toliki porez. U Švicarskoj je najviše 9 i 10 posto", naglašava Štefanija Sabol iz Udruge povratnika Hortus Helvetia.
Vlado Brkanić, porezni savjetnik, kaže da bi bilo pošteno od države da izrazi dobrodošlicu umirovljenicima te da bi za njih stopa trebala biti niža, "eventualno 5 ili 7 posto", piše HRT.