zajednički projekt /

Ponovno se prerađuje plin mađarskog MOL-a u Ininu postrojenju zbog otklona od Rusije

Image
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Kako su naveli u Ini, riječ je o projektu Somogy koji je počeo 2008. godine, ali su ga zaustavili zbog tadašnje financijske krize te su ga ponovno pokrenuli prošle godine, a početak obrade očekuje se u drugoj polovici ove godine

22.2.2023.
12:50
Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
VOYO logo

U drugoj polovici ove godine u Ininu postrojenju za preradu prirodnog plina u Molvama počet će obrada plina s MOL-ovih istraživačkih polja u Mađarskoj, doznao je Jutarnji list u Ini, piše dnevnik u broju od srijede.

Riječ je o zajedničkom projektu dviju kompanija pod nazivom Somogy koji je pokrenut još 2008. i s kojim se u međuvremenu stalo, ali je sada opet pokrenut zbog sve očitijeg potpunog otklona Europe od ruskog plina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ULJNI FILM /

Velika mrlja u moru kod Rijeke. Iz INA-e rekli da je možda riječ o posljedici potresa

Image
ULJNI FILM /

Velika mrlja u moru kod Rijeke. Iz INA-e rekli da je možda riječ o posljedici potresa

"Projekt Somogy uključuje povezivanje mađarskih plinskih polja Vízvár i Görgeteg-Babócsa na plinsku stanicu Gola te otpremu i obradu plina u centralnoj plinskoj stanici na Molvama. Počeo je 2008., ali je zaustavljen zbog tadašnje financijske krize. Ponovno je pokrenut lani te se početak obrade očekuje u drugoj polovici ove godine", navode u Ini.

Otkrivaju da je za početak eksploatacije mađarskog plina u Molvama preostala investicija na mađarskoj strani, gdje je potrebno sagraditi 20 kilometara spojnog plinovoda i razviti infrastrukturu, što je, ističu, glavnina investicije i u nadležnosti je MOL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dio investicija u Hrvatskoj se odnosi na modifikaciju plinske stanice Gola duboka te ugradnju mjerne linije, što je u nadležnosti Ine", kažu u našoj najvećoj kompaniji. Navode da će iz Mađarske dnevno na obradu u Molve dotjecati 170 tisuća kubnih metara.

Ta je količina, kako je rekao predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić, oko 10 posto ukupne godišnje proizvodnje plina u Hrvatskoj, što, zaključuje, nije ni malo, ni zanemarivo.

Na pitanje kako će MOL i Ina dijeliti prihod od prodaje plina s nalazišta Vízvár i Görgeteg-Babócsa, u Ini kažu da će "plin biti prerađen na CPS Molve te će Ina za to MOL-u naplatiti naknadu", piše novinar Jutarnjeg lista Vedran Marjanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo