POLITOLOG GJENERO O PANICI KOJU JE U HDZ-u UZROKOVAO KARAMARKO: /

'Ovo bi mogla postati neugodna situacija za Plenkovića'

Image
Foto: PIXSELL

Sve dok HDZ drži vlast, mogućnost unutarstranačkog puča je nikakva ili minimalna,

5.1.2018.
7:16
PIXSELL
VOYO logo

Kuha li među članovima HDZ-a nezadovoljstvo Andrejem Plenkovićem i je li na pomolu eskalacija unutarstranačkih obračuna, pitanja su koja zaposjedaju medijski prostor prvih dana nove godine koji su poslovično siromašni važni(ji)m događajima. Ta su pitanja potaknuta istupom bivšeg šefa stranke Tomislava Karamarka, odnosno njegovim reakcijama na članak u tjedniku Nacional u kojemu je prozvan da u imovinskoj kartici, dok je obavljao javnu dužnost, nije naveo da je suvlasnik vile na zagrebačkom Bukovcu. Reagirajući na taj članak, Karamarko je izrazio sumnju da mu takve optužbe pakiraju politički neprijatelji iz stranke s čijeg je čela otišao u ljeto 2016. godine, a koji se boje njegova povratka.

Image
KARAMARKO PROMPTNO REAGIRAO NA FACEBOOKU: /

'Već ih žurim ubilježiti na svoje ime, a očekujem i tužbu za ratno profiterstvo'

Image
KARAMARKO PROMPTNO REAGIRAO NA FACEBOOKU: /

'Već ih žurim ubilježiti na svoje ime, a očekujem i tužbu za ratno profiterstvo'

"Desno krilo HDZ-a se konsolidira i šalje poruke Plenkoviću"

Karamarkovoj zasad uvijenoj najavi povratka na političko bojište - rekao je da najprije mora dovršiti neke započete projekte - prethodila je i ostavka , jednog od utemeljitelja stranke, ali široj javnosti relativno nepoznatog člana HDZ-a, koji je na Staru godinu poslao zahtjev za brisanjem iz članstva napomenuvši da taj čin nije politički motiviran. Potom je uslijedila i konferencija za novinare , koji je podnio ostavku na mjesto predsjednika ličko-senjskog HDZ-a. Jesu li ova previranja u HDZ-u naznaka nekih većih upitali smo političkog analitičara Davora Gjenera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Očito se radi o tome da je jedna struktura u HDZ-u počela slati poruke predsjedniku stranke Plenkoviću da njegov položaj nije stabilan. Da se nešto događa govori istup Zdravka Gavrana, na kojeg je Plenković vjerojatno računao u svome timu, potom i najava Tomislava Karamarka i na kraju ostavka Darka Milinovića. Pritom se valja se sjetiti da se Milinović jedini usprotivio Plenkoviću kada je ovaj preuzimao vođenje stranke, a čak se kalkuliralo i s mogućnošću da mu bude i protukandidat na unutarstranačkim izborima. Dakle, očito je da se to, uvjetno rečeno nacionalno krilo unutar HDZ-a konsolidira i šalje poruke nezadovoljstva politikama koju vodi centrističko i umjereno krilo koje potpuno dominira unutar Vlade", kaže Gjenero dodajući da je zanimljivo kako se zasad u ovoj priči ne čuje za pripadnike trećeg, uvjetno rečeno demokršćanskog krila HDZ-a, čiji je najprepoznatljiviji lider Davor Ivo Stier.

HDZ-ovac O POBUNI U LIČKOM OGRANKU: ‘Milinović je pretjerao, na čelu Plitvica htio ženu koja je prijavljena za uništavanje parka’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Robert Anić/PIXSELL

"Sve dok HDZ obnaša vlast nema govora o puču"

Unatoč svemu, Gjenero smatra da ova situacija trenutačno nije suviše neugodna za Plenkovića, ali bi takvom mogla postati.

"Neugodna je utoliko što mu se otvara unutarstranački front na početku godine u kojoj je odlučio posvetiti se reformama. Ovo je neizborna godina i zadnja u kojoj će moći nešto napraviti. Računajte da će 2019. kompletna javna uprava biti posvećena pripremi za predsjedanje Europskom unijom 2020. godine. U tom smislu, Plenkoviću ne odgovara previranje u stranci. Međutim, svi znaju da dok stranka obnaša vlast nema govora o nekakvoj uspješnoj pobuni tzv. backbenchera (onih iz zadnjih klupa) kojima ne preostaje drugo nego šutjeti i čekati svoje vrijeme", napominje Gjenero.

Upravo je Karamarko svojim istupima posljednjih dana dao do znanja da čeka "svoje vrijeme". No, pitanje je što može učiniti kada eventualno dođe taj trenutak.

"U Karamarkovu slučaju postavlja se pitanje kako se on može vratiti u stranački vrh jer sada nije član niti jednog stranačkog tijela i ne kontrolira niti jednu organizaciju stranke na lokalnoj ili regionalnoj razini. Njegova moć neusporedivo je manja od moći Miijana Brkića koji je, uvjetno rečeno, šef tog nacionalnog krila u stranci. Čini mi se da Karamarko samo želi podsjetiti da je tu i, što se kaže, metnuti nogu u vrata da se ne zalupe i da ne ostane izvan događaja", kaže Gjenero.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Božinović je poslao ključnu poruku HDZ-ovoj desnici

Sve dok HDZ drži vlast, mogućnost unutarstranačkog puča je nikakva ili minimalna. Gjenero pritom ističe važnost iskustva u obnašanju vlasti koje HDZ nesumnjivo ima.

"Oni znaju i razumiju kako se obnaša vlast. U ovakvim situacijama može se grintati iznutra, ali puč se ne može napraviti. Plenković bi danas bio u mnogo težoj situaciji da je u koaliciji s Mostom jer bi mu tada situaciju otežavalo koaliranje Mosta i desnog krila HDZ-a koje je čak i započelo prošloga proljeća", smatra Gjenero.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je išta što se u posljednje vrijeme čulo iz HDZ-a bilo znakovito, onda je to - ističe Gjenero - intervju ministra unutarnjih poslova koji je uoči Nove godine dao Hini. Gjenero smatra da je Božinović najpromišljeniji političar u trenutačnom krugu oko Plenkovića.

"On rijetko govori javno, ali upamćena je njegova poruka upućena unutarstranačkoj desnici: da su dobivenu bitku 2015. pretvorili u poraz i da je HDZ nakon toga bio na koljenima sve dok ga Plenković nije preuzeo. To faktički jest točno i jasna je poruka koja je i politološki smislena. U ovakvim situacijama, naime, ne možete političku većinu uspostavljati radikalizacijom nego jačanjem političkog centra. Ljudi s desne margine HDZ-a zapravo su osuđeni da slijede svoje centrističko vodstvo ili da nestanu iz političke arene, kao što iz nje polako nestaju Zlatko Hasanbegović i Bruna Esih", zaključio je Gjenero u razgovoru za naš portal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo