POLICIJU BOMBARDIRAJU UZRUJANI GRAĐANI, HARA NOVI ZLOĆUDNI PROGRAM: /

Evo kako se osigurati

Image
Foto: Ilustracija: Pixsell

MUP objavio savjete što poduzeti ako je vaše računalo zaraženo zloćudnim računalnim programom

22.5.2019.
18:47
Ilustracija: Pixsell
VOYO logo

Nakon što je policija zaprimila više prijava građana i knjigovodstvenih servisa, u kojima navode kako su njihovi privatni i poslovni podaci na računalima kriptirani te im više nisu u mogućnosti pristupiti, a na njihove adrese elektroničke pošte dostavljena je ucjenjivačka poruka kojom nepoznate osobe traže uplatu iznosa u virtualnim valutama u zamjenu za pomoć u otključavanju podataka, MUP je na svojim internetskim stranicama objavio savjete o tome što poduzeti ako je vaše računalo zaraženo zloćudnim računalnim programom.

U slučaju da dođe do zaraze zloćudnim virusom, koji je kriptirao vaše datoteke i onemogućio pristup podacima, savjetuju da pomoć potražite na internetskoj poveznici https://www.nomoreransom.org/cro/index.html. Tamo ćete pronaći alat pod nazivom "KRIPTO ŠERIF", koji omogućuje da na jednostavan način učitate kriptirane datoteke. Time ćete omogućiti provjeru postoji li dostupno rješenje za dekripciju a, ako postoji, dobit ćete upute o načinu na koji možete pristupiti vašim podacima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ČUVAJTE SE, HARA NOVA PREVARA: /

Ako dobijete ovakvu poruku nipošto ne šaljite podatke koje od vas traže

Image
ČUVAJTE SE, HARA NOVA PREVARA: /

Ako dobijete ovakvu poruku nipošto ne šaljite podatke koje od vas traže

Načini sprječavanja ransomware napada

Napravite sigurnosnu kopiju. Postavite sustav za vraćanje podataka tako da zaraza ransomwareom ne može trajno uništiti vaše podatke. Najbolje je napraviti dvije sigurnosne kopije: jednu koja je spremljena na cloud aplikaciji (budite sigurni da koristite cloud aplikaciju koja automatski radi sigurnosne kopije) i jednu fizičku kopiju (prijenosni tvrdi disk, usb stick, dodatan laptop, itd.). Isključite ih iz računala nakon završetka rada na njima. Vaše sigurnosne kopije će također biti korisne u slučaju da slučajno izbrišete važnu datoteku ili naiđete na poteškoću sa tvrdim diskom.

Kvalitetan antivirusni softver nužno je koristiti kako biste zaštitili sustav od ransomware zloćudnog računalnog programa. Nemojte isključiti "funkcije za heuristiku", jer one pomažu rješenju da pronađe primjerke ransomware zloćudnog računalnog programa koji još nisu formalno otkriveni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Redovito ažuriraranje softvera računala. Kad vaš operativni sustav (OS) ili aplikacije zatraže ažuriranje, odobrite ga, a ako softver nudi mogućnost automatskog ažuriranja, prihvatite je.

Ne vjerujte nikome. Doslovno. Bilo koji korisnički račun može biti ugrožen, a zloćudne poveznice mogu stići s korisničkih računa prijatelja na društvenim mrežama, kolega, ili partnera na online video igrama. Nikad ne otvarajte priloge u e-mailovima koje ste dobili od ljudi koje ne poznajete. Cyber kriminalci često dijele lažne e-mail poruke koje su vrlo slične e-mail obavijestima internetskih trgovina, banaka, policije, suda, ili porezne službe, te na taj način mame primatelje da kliknu na zloćudnu poveznicu i tako dopuste zloćudnom softveru pristup u njihov sustav.

Omogućite "prikaži ekstenziju datoteka" ili "show file extensions" opciju u Windows postavkama vašeg računala, jer će značajno olakšati pronalazak zloćudnih datoteka. Klonite se datoteka sa nastavcima ‘.exe’, ‘.vbs’ i ‘.scr’. Prevaranti često koriste nekoliko nastavaka kako bi zloćudnu datoteku predstavili kao video, fotografiju, ili dokument (kao što je hot-chics.avi.exe ili doc.scr).

Prekinite internetsku ili drugu mrežnu vezu (kao što je kućni Wi-Fi) odmah ako otkrijete nepoznati ili nekontrolirani proces na vašem uređaju, jer će to spriječiti daljnje širenje zaraze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo