Naime, kako tvrde aktivisti građanske inicijative, kad su pokušali transparent s natpisom "Spasimo dolinu Neretve - dolje Gornji horizonti" postaviti na Rogotinskom mostu, kako bi ga vidjeli predsjednik Josipović i političari koji su u brodovima pratili lađare, spriječila ih je policija.
"Nekoliko auta i dvije marice interventne policije potjeralo je četiri aktivista (jedan muškarac i tri djevojke) GI Spasimo dolinu Neretve s Rogotinskog mosta bez da su im dopustili razviti transparent potpuno neuvredljiva natpisa. A sve pod izlikom osiguranja predsjednika Josipovića. Aktivistima je rečeno da će promet na mostu biti blokiran što nije učinjeno, pa je očito da se radilo o nalogu kojim se željelo ušutkati one koji se bore za istinu o Gornjim horizontima i HE Dubrovnik 2", smatraju aktivisti.
Podsjećaju da je projekt Gornji horizonti star preko pola stoljeća, te da se njime žele iskoristiti hidroenergetski potencijali dijela sliva rijeke Trebišnjice i Neretve koji se nalaze na teritoriju Republike Srpske.
"Sporazumom prvog potpredsjednika RH Radimira Čačića i premijera Republike Srpske Aleksandra Džombića od 13. srpnja 2012. o gradnji HE Dubrovnik 2 Republika Hrvatska sudjeluje u projektu Gornji horizonti, koji će u konačnici rijeci Neretvi, odnosno njenim lijevim pritocima godišnje oduzeti šest milijardi metara prostornih vode i preusmjeriti ih ka Bilećkom jezeru, tj. u sliv Trebišnjice. Do ovoga trenutka već je ostvareno preusmjeravanje oko četiri milijarde kubika vode godišnje, što se svakoga ljeta osjeti na smanjenom ili gotovo zaustavljenom dotoku vode iz Bunice i Bregave, ali i na brojnim izvorima lijevoga zaobalja koji su jednako važni dolini Neretve s obiju strana granice. Dodatne dvije milijarde, slažu se stručnjaci, značio bi kraj Neretve kakvu poznajemo, kraj poljoprivredne proizvodnje u dolini, kraj očuvanim močvarnim staništima, kraj školjkarstvu u Malostonskome zaljevu, općenito, kraj životu na ovim prostorima", kažu aktivisti.