Podsjetimo, bivšeg premijera Ivu Sanadera USKOK sumnjiči i da je primio 10 milijuna eura mita od MOL-a kako bi im prepustio upravljačka prava nad INA-om, dok Polančeca terete za pomaganje Sanaderu u počinjenju zloupotrebe položaja i ovlasti predsjednika Vlade Republike Hrvatske.
No, u javnost je sad puštena Polančecova Power Point prezentacija koju je objavio Dnevnik.hr, a iz koje je vidljivo da su u vrhu HDZ-a bili upoznati o tijeku pregovora s mađarskim MOL-om.
Izdvajanje plinskog biznisa i upravljačka prava
U prezentaciji sažetoj na 12 stranica navedeni su svi danas sporni detalji za koje mnogi tvrde da ih se ne sjećaju - od izdvajanja neprofitabilnog plinskog biznisa iz INA-e, do dodjele upravljačkih prava Mađarima.
Tako se za izdvajanje plinskog biznisa navodi da postoje dvije mogućnosti: izdvajanje u posebnu društvo kćer INA-e, ili da cjeloviti plinski biznis ostane u sastavu INA-e, za što se napominje da ima nedostatke jer bi krajnja cijena plina u RH zasigurno bila viša.
U poglavlju 'Rješavanje otvorenih pitanja dioničarskog ugovora' tako se navodi da je MOL-u u interesu da može konsolidirati prihode INA-e u svojim poslovnim knjigama, pa se navodi da to može postići na dva načina: stjecanjem dodatnih dionica, ili većinom glasova u Nadzornom odboru.
"Dogovoreno je da Uprava INA-e ima šest članova i to tri MOL, tri Republika Hrvatska. MOL imenuje predsjednika čiji je glas odlučujući ako su glasovi izjednačeni", piše u Polančecovoj prezentaciji Predsjedništvu HDZ-a, dok se za Nadzorni odbor navodi da je dogovoreno da MOL dobije 5 članova, Vlada 3 člana i zaposlenici jednog člana.
Cijelu Power Point prezentaciju možete pogledati ovdje.
Iz Polančecove prezentacije razvidno je da je bivši potpredsjednik vlade gurao opcije koje nisu povoljne za hrvatsku stranu, a prikazivao ih je kao da su jedine prihvatljive. Pravo je, dakle, pitanje zašto nitko iz vrha HDZ-a nije digao uzbunu zbog Polančecovih teza kako hrvatski porezni obveznici trebaju na sebe preuzeti ogromne gubitke iz uvoznog dijela plinskog biznisa, dok će INA-i ostati ekstraprofiti na prodaji domaćeg plina, piše Večernji list.
Nejasno je i kako su članovi predsjedništva lako prihvatili tezu iz prezentacije Damira Polančeca da MOL-u treba predati više od 50 posto dionica INA-e nakon što bi im dioničarski ugovor zajamčio prava kao da su većinski vlasnici. Da je tada bilo reakcije, vjerojatno danas ne bi bilo mučnih pregovora s Mađarima o mogućem redefiniranju dioničarskog ugovora.
Vezani članci:
arti-201106210341006 arti-201106300474006 arti-201106290195006 arti-201106210648006 arti-201106300030006