VELIKO ISTRAŽIVANJE /

Podržavaju li građani uvođenje covid-potvrda u zdravstvu? Većina da, a neki smatraju da ih treba i proširiti

Većina ispitanika smatra da upotrebu covid-potvrda treba proširiti, i to uvesti ih u cijelu državnu upravu i javni sektor, što podržava 35 posto građana

9.10.2021.
19:22
VOYO logo

Agencija Promocija plus ekskluzivno za RTL provela je istraživanje na 1300 ispitanika u kojem su odgovorili na pitanja o uvođenju Covid potvrda i testiranja. Pet je dana prošlo od uvođenja Covid potvrda u zdravstvu i socijalnoj skrbi, a istraživanje je rađeno od prvog dana uvođenja 4. listopada do 7. listopada.

Image
BOŽINOVIĆ OBJAVIO /

Nove odluke Stožera: Odnose se na obvezu testiranja i covid potvrde za zdravstvene djelatnike i one koji rade u socijali

Image
BOŽINOVIĆ OBJAVIO /

Nove odluke Stožera: Odnose se na obvezu testiranja i covid potvrde za zdravstvene djelatnike i one koji rade u socijali

Svjedočili smo otporu ispred nekih bolnica, ali tu odluku podržava većina građana, njih 59 posto, dok ne podržava 36 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Čak štoviše, većina ispitanika smatra da njihovu upotrebu treba proširiti. I to uvesti - u cijelu državnu upravu i javni sektor, što podržava 35 posto građana. 17 posto da uz javni sektor covid potvrde trebaju uvesti i privatne tvrtke. Da ih ne treba uvoditi nigdje stajalište je 38 posto ispitanika. Ukupno 10 posto ispitanika o tome nema stav.

Image

Za sada država plaća testiranje u zdravstvu i socijali onima koji nisu cijepljeni, do kada - ne zna se, a većina ispitanika smatra da bi to u javnom sektoru i trebala nastaviti za svoje zaposlene, njih 33 posto. Prvih mjesec dana da, a kasnije svatko za sebe 15 posto ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

30 posto ne smatra da svi mi trebamo financirati testove u javnom sektoru, već da to mora svatko sam za sebe. Dok gotovo 17 posto smatra da nam ne trebaju nikakvi testovi.

Image

Svatko donosi odluke za sebe, ali što je s posljedicama?

Većina ispitanika smatra da onima koji nisu cijepljeni ili nemaju PCR test u zdravstvu i socijali ne treba uskratiti primanja i to 49 posto sudionika istraživanja. Plaće zbog neposjedovanja Covid potvrde rezalo bi pak 38 posto ispitanih.

Image

Trenutno je u Hrvatskoj više od milijun i 700 tisuća cijepljenih i sporo se brojka penje nakon što smo premašili 50 posto potpuno cijepljenog odraslog stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A da će odluka o uvođenju covid potvrda motivirati one koji još nisu cijepljeni smatra više od pola ispitanika.

Image

Među onima koji ne dijele takvo mišljenje je i predsjednik Zoran Milanović koji zagovara ukidanje restrikcija o kretanju, potvrdama i maskama opravdavajući svoje stajalište stavom da su se cijepili oni koji su to željeli i da ne treba prisiljavati one koji to ne žele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko ovih stavova predsjednika građani su podijeljeni, mala je prevaga na strani onih koji se ne slažu s predsjednikom.

Image

Gledajući ove rezultate - epidemija u Hrvatskoj, od početka njezina izbijanja, otkrila je duboku podijeljenost građana. Svima je cilj isti - povratak u normalu - ali ne i kako do njega doći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo