Naime, Europska komisija u četvrtak je opomenula 13 zemalja EU u kojima i dalje, 12 godina nakon donošenja sporne direktive, živi 47 milijuna "ilegalnih kokoši" koje nesu jaja u starim, odnosno premalim kavezima. Novi kavezi koje propisuje Europska unija moraju imati volumen od 750 prostornih centimetara po svakoj kokoši.
"Dobrobit tih životinja puno nam znači. Jaja koje te koke snesu su, s pravne strane gledano, ilegalna. Jaja proizvedena u neobogaćenim kavezima ne smiju se prodavati na tržištu. Ali tolerirat će se njihova prerada u industriji", kazao je Frederic Vincent, glasnogovornik Europske komisije.
Među 13 zemalja koje je Komisija opomenula nalaze se Bugarska, Grčka, Španjolska, Italija, Cipar, Letonija, Mađarska, Nizozemska, Portugal, Rumunjska, Francuska, Poljska i Belgija. Europska komisija zatražila je od njih da sad ustanove akcijske planove za ilegalna jaja, piše Večernji list.
Od Hrvatske se pak očekuje se da direktivu primjenjuje već od 1. srpnja 2013. godine, što znači da hrvatski uzgajivači imaju samo tri godine od zatvaranja pregovaračkog poglavlja o poljoprivredi pa do ulaska u EU da se prilagode europskim propisima. U suprotnom, moguće je da će i Hrvatska morati donijeti akcijski plan za zbrinjavanje koka nesilica.