Danas istječe rok za implementaciju arbitražne presude, a Slovenija je ranije najavila da će od danas "provoditi svoje nadležnosti" na moru prema granici koju je odredio Arbitražni sud. Zagreb arbitražnu presudu i dalje ne priznaje, a Ljubljana najavljuje da će je jednostrano početi provoditi.
Diplomatska nota
N1 javlja da će danas Slovenija Hrvatskoj poslati diplomatsku notu u kojoj će poslati i zahtjev i nacrt ugovora za uspostavljanjem mješovite komisije za demarkaciju granice. Slovenski premijer Miro Cerar rekao je prošlog tjedna da Slovenija 29. prosinca dočekuje spremna za provođenje arbitražne presude, da je akvatorij koji joj je pripao arbitražnom presudom kontrolirala i prije, te da takvo djelovanje slovenskih organa u Piranskom zaljevu nakon 29. prosinca neće biti moguće tumačiti kao incidente. "To je normalno stanje i to moraju uvažiti Slovenija i Hrvatska", kazao je Cerar.
Galerija
"Slovenija neće poticati incidente, ali će u našem moru slovenski organi provoditi svoje nadležnosti", kazao je Cerar u razgovoru za emisiju "Studio u 17 sati" javnog radijskog servisa, dodavši da će te nadležnosti provoditi inspekcijske i druge službe jer je granica na moru kakvu je odredila arbitraža "jasna", dok je s Hrvatskom potreban dogovor i suradnja samo o tome kako zajedno provoditi odredbe arbitražne presude na kopnu. Hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je u subotu kako će Hrvatska u odnosima sa Slovenijom glede graničnog prijepora "štititi ono što je hrvatsko".
'Nema jednostrane primjene arbitražne odluke'
Hrvatska stoji pri tome da nema jednostrane primjene arbitražne odluke koju ne priznaje, istaknula je u četvrtak ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić, dok se očekuje da Slovenija potkraj tjedna počne, kako je najavila, provedbu arbitražne odluke o granici u dijelu koji se odnosi na more. "Mi stojimo pri tome da nema jednostrane primjene arbitražne odluke, dakle Hrvatska tu odluku ne priznaje i nije joj prihvatljiva, a na zadnjem sastanku koji smo imali sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom rečeno je da neće doći do nikakvih jednostranih poteza", rekla je ministrica u razgovoru za Dnevnik Nove TV.
Ako slovenska strana pošalje kontrole u područje Savudrijske vale za koji po odluci arbitražnog suda smatra da polaže pravo, Hrvatska će "raditi što i do sada – štititi hrvatske interese", rekla je Pejčinović Burić. Naglasila je uvjerenje da se do rješenja može doći jedino u duhu dijaloga i da Hrvatska sadašnjom granicom smatra onu koja ide po sredini zaljeva i s kojom su obje države ušle u Ujedinjene narode. "Mi s takvom granicom možemo živjeti i dalje, ali bi bilo dobro da ta pitanja riješimo na obostranu korist", rekla je Pejčinović Burić.
Diplomati se nadaju da neće doći do incidenta.
'Bila bi krajnje loša poruka za cijelu Europu da kulminira spor oko granice između dviju članica EU-a. Ne želim ulaziti u bit spora, ali nikako nije moguća jednostrana provedba arbitražne presude ako to vodi incidentima', rekao je diplomat jedne velike članice EU-a za Jutarnji list.
Predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku Miro Kovač dodaje da želi vjerovati da će Slovenija biti razumna i da neće početi provoditi arbitražnu odluku jednostrano.
'Ako bi pak Slovenija pribjegla takvom jednostranom činu, natjerala bi Hrvatsku na protumjere, u cilju zaštite svog suvereniteta i međunarodnog prava', rekao je Kovač.
Da se male napetosti ipak mogu očekivati, i to s obje strane, smatra bivši hrvatski veleposlanik u Sloveniji, Ivica Maštruko, i dodaje da bi u Piranskom zaljevu moglo doći do incidenata.
'Nerazumljivo mi je da je Hrvatska jako zadovoljna rezultatima presude, pa i Plenković je rekao da je 90 posto prihvatljivo za nas, a sada tu povoljnu presudu ne prihvaća. Nelogično mi to zvuči, čini mi se da je to i zbog nekakve političke taštine za koju ne vidim da će imati pozitivan rezultat', rekao je Maštruko za Jutarnji list.
Policija ribarima savjetovala da ne idu preko crte sredine
Upozorila je kako po međunarodnom pravu Slovenija ne smije jednostrano proglasiti promjenu granica i da jedino rješenje i dalje ostaje bilateralni dogovor.
Istarska policija u četvrtak je održala sastanak s ribarima na kojima im je poručila da u petak, kada bi Slovenija mogla započeti s primjenom arbitražne presude, mogu slobodno raditi, ali da ne idu preko crte sredine Savudrijske vale i Tršćanskog zaljeva, izjavio je Daniele Kolec iz Udruge ribara Mare Croaticum. "Policija nam je rekla da i dalje idemo slobodno raditi do crte sredine. Ipak, upozorili su da se ribari drže pristojne udaljenosti od granice kako se ne bi moglo shvatiti da netko ide provocirati", kazao je Kolec u izjavi Hini. Pojasnio je da je pritom riječ o "stotinjak metara", a ne nekoliko kilometara od granice. Ribari ističu i kako prema njihovim informacijama slovenska policija u petak "neće intervenirati".