ZADNJE INFORMACIJE (22.19)
Zbog nastavka razgovora s predstavnicima sindikata u sustavu obrazovanja, premijer Andrej Plenković otkazao je sudjelovanje na UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama u Madridu, potvrđeno je u nedjelju navečer iz Banskih dvora.
21.35:
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec izjavio je u nedjelju navečer kako se u ponedjeljak nastavlja štrajk u školama te pregovori Vlade i sindikata obrazovanja.
"Zaključili smo da još trebamo malo vremena za razgovor, razgovor i pregovore ćemo nastaviti sutra, sutra očekujemo završetak", kratko je novinarima rekao Mihalinec nakon maratonskih pregovora sindikata i Vlade u Banskim dvorima. Nije iznosio pojedinosti tih pregovora koji su počeli u nedjelju u 15 sati i završili oko 21.30 sati.
"Dogovorili smo da dalje izjave o tome ne dajemo, molim da nas više ništa ne pitate, ne nazivate, tražite", rekao je novinarima. Potvrdio je da se štrajk u školama, koji traje već 35 dana, nastavlja u ponedjeljak.
"Štrajk se sutra nastavlja, a sve drugo, upravo zbog roditelja, učenika i cijele javnosti ćemo držati zatvoreno do sutra, do završetka pregovora, kada ćete saznati sve detalje", kazao je Mihalinec. Zaobišao je i pitanje je li večeras veći optimist nego je bio danas. "Hvala vam lijepo", kratko je uzvratio.
Otklonio je mogućnost sudske zabrane štrajka. "Ako pregovaramo onda sigurno ne idemo prema tome", odgovorio je na novinarski upit o sudskoj zabrani štrajka.
20.25:
Premijer Andrej Plenković je konačno primio sindikate. Kako neslužbeno doznaju 24sata, razgovara se o koeficijentima. Prije toga, glasnogovornik Vlade Marko Milić rekao je novinarima ispred Banskih dvora da je odmah u 15 sati premijer čelnicima sindikata predstavio novu ponudu Vlade, nakon čega su se sindikati razdvojili u jednu, a ministri u drugu prostoriju na konzultacije. Očekuje se da se opet nađu zajedno na nastavku pregovora. O ponudi nije želio ništa reći.
19.49:
Navodno Vlada još nije dogovorila što ponuditi sindikatima. Zbog čega su onda sindikati pozvani na sastanak u 15 sati, nije jasno. Svaki 'tabor' sjedi u svojoj prostoriji, razgovora još nema, javlja 24sata. Sindikalci, sad već vidno nervozni, svako toliko izlaze na dvorište Vlade na kratke pauze. Čekaju Vladu, kažu. Navode kako već četiri sata sjede u odvojenim prostorijama, a kako neslužbeno neslužbeno saznaje 24sata, u sobi u kojoj su oni, ne radi grijanje.
18.35:
"Čini se da je Vlada pripremila novu ponudu, a je li ona prihvatljiva sindikatima doznat će se nakon sastanka. Svi očekuju mnogo od ovog sastanka, kažu da je ovo sastanak odluke, a tjedan koji slijedi je tjedan raspleta. Situacija je alarmantna, sutra je 16. dan kako učenici nemaju redovito nastave i svi se nadaju da će vladinom ponudom sindikati biti zadovoljni, da Vlada neće morati posezati za represivnim mjerama kao što je primjerice zabrana štrajka te da će učenici napokon sjesti u školske klupe", javlja reporterka HRT-a Sunčica Findak koja prati razgovore u Banskim dvorima.
"Treba zaustaviti i dezinformacije koje kruže u javnosti da će zbog velikog broja dana štrajka da je ova nastavna godina upitna i da će se morati ponavljati. To nije točno. Zakon o odgoju i obrazovanju ne poznaje tu mogućnost, poznaje samo mogućnost nadoknade", dodala je.
18.08:
Sindikalisti su nedavno opet izašli na međusobno konzultiranje. Može se čuti da sastanak, kako javljaju 24sata, zbog konzultacija u oba tabora, još nije ni počeo. Navodno da Vladini predstavnici zbog vlastitih konzultacija još nisu ni došli u sobu za sastanak. Na pitanje je li Vladina ponuda na stolu, Mihalinec je kazao kako "sigurno nešto je, o čemu valja razmišljati". Na pitanje hoće li pregovori još dugo trajati, odgovorili su: 'Dokle god bude trebalo!'.
17.30:
Iako su sindikalisti u Vladu ušli iza 15 sati, sastanak tada još nije počeo nego su trajale konzultacije među sindikalcima. Navodno im je Vladina ponuda stigla i prije nego što su došli na sastanak pa se sad dogovaraju s kojim stavom sjesti Vladi za stol, javljaju 24sata. Sastanak je krenuo tek iza 17 sati, nakon što su se sindikati dogovorili što i kako dalje. Još nisu poznati detalji nove ponude.
Nakon što je trosatni sastanak premijera Andreja Plenkovića s predstavnicima sindikata u obrazovanju u petak prekinut bez dogovora, pregovori su se nastavili danas u Banskim dvorima. Podsjetimo, u petak je objavljeno da je 90 posto prosvjetnih radnika na sindikalnom referendumu odbilo Vladinu ponudu o povećanju plaća u idućoj godini kroz dodatke od 3+1+1 posto zaposlenima u obrazovanju, uz rast osnovice za 6,12 posto svima u javnim službama. Protiv Vladine ponude bilo je 95,26 posto izašlih u osnovnim i 88,93 posto u srednjim školama pa je štrajk učitelja i profesora u petak ušao u 35. dan.
U izjavi za N1 predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem rekla je uoči novog kruga pregovora da sindikati ne odustaju od svojih zahtjeva.
"Uz pregovarače koji će danas sjesti za stol s predstavnicima Vlade stoji snaga 68.000 ljudi u sustavu obrazovanja i motiv su nam roditelji koji nam daju podršku, učenici, bake i djedovi. Mislim da nitko u ovom momentu ne osjeća svu ovu snagu koja je nama vjetar u leđa kao što to osjećamo mi čelnici u ovom trenutku", kazala je Sanja Šprem.
'Pritisak na sindikate je sustavan od prvog dana štrajka'
Kaže da u posljednja 24 sata nije bilo konkretnih pritisaka na sindikat i dodaje: "Pritisak na sindikate je sustavan od prvog dana štrajka, no sindikati su snažni, vidjeli smo da smo potaknuli jedinstvo u zbornicama, sigurnost da ćemo doći zajedno do cilja i nadamo se da će taj cilj biti već danas."
'Štrajk je zakonit'
Izjave stručnjaka radnog prava oko (ne)legalnosti štrajka komentirala je riječima da je on nelegitiman da bi ga Vlada zabranila davnih dana, a ne čekala 35 dana. Dodaje i da odvjetnici sindikata govore da je štrajk zakonit. "Nema smisla nakon 35 dana štrajka govoriti o nezakonitosti štrajka", zaključila je.
Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, rekao je prije ulaska u zgradu Vlade kako su ih pozvali da dođu na sastanak, te da su i oni prošli put poručili da će se odazvati u bilo koje vrijeme.
"Vjerujemo da Vlada ima ponudu za koju smatraju da je dovolno dobra da se učitelji i učenici sutra vrate u klupe", rekao je Mihalinec, a prenosi N1.
"Koeficijent, to je ključna riječ koja u ovom momentu može zaustaviti štrajk, dodala je Sanja Šprem.
Divjak: Trebamo naći brza i hrabra rješenja da čim prije učenici krenu u školu
Na pitanje nada li se danas dogovoru sindikata i Vlade ministrica obrazovanja Blaženka Divjak rekla je: "S obzirom da je nedjelja i da je stvarno ovaj sastanak sazvan tako da imamo mogućnost, ja bih rekla prije svega naći brza i hrabra rješenja da čim prije učenici krenu u školu, u tom smjeru svi trebamo raditi. Kada smo prošli put razgovarali bilo je razgovora i o koeficijentima, a ja stvarno apeliram na sve da danas bude taj dan da konačno se dogovorimo, vidjeli ste ovi zaostaci u školama su takvi da iziskuju brza i hrabra rješenja".
Čelnik sindikata Preporod Željko Stipić ustvrdio je kako sindikate nitko nije uspio razjediniti tijekom mjesec dana - pa neće niti danas. Rekao je i da od prvog trenutka vjeruje da će Vlada popustiti, ali i da se štrajk sigurno nastavlja ukoliko danas ne dođe do dogovora.
U Banske dvore na sastanak sa sindikatima, uz premijera Andreja Plenkovića i ministricu Blaženku Divjak, došao je i ministar financija Zdravko Marić koji je nije želio davati izjave.
U petak je objavljeno da je 90 posto prosvjetnih radnika na sindikalnom referendumu odbilo Vladinu ponudu o povećanju plaća u idućoj godini kroz dodatke od 3+1+1 posto zaposlenima u obrazovanju, uz rast osnovice za 6,12 posto svima u javnim službama.
Vlada je štrajkašima ponudila dodatak od 3 posto od 1. prosinca 2019. i 1 posto od 1. lipnja 2020. te uvjetnih 1 posto od 1. prosinca 2020., ali ovo posljednje ako se do 31. prosinca ne redizajnira uredba o koeficijentima složenosti poslova. Sindikati su bili izjavili da su taj put razgovarali i o koeficijentima složenosti poslova, čije je povećanje za 6,11 posto glavni sindikalni zahtjev.
Ako ni danas ne dođe do dogovora ponedjeljak će biti 36. dan štrajka.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja izradilo je u petak pregled stanja za 15 dana nadoknade nastave, u kojem naglašava da će škole koje uopće nisu održavale nastavu u danima štrajka niti su do sada nadoknađivale nastavu subotom ili nenastavnim danima, trebati skratiti praznike i produljiti nastavnu godinu.