Pandemija pomrsila računicu / Počeli popravljati zube u susjedstvu pa se našli u problemima: 'Moraju naći ordinaciju koja uopće želi preuzeti dopola obavljen posao'

Image
Foto: Pixsell

Brojni pacijenti su zbog nižih cijena dentalne zahvate obavljali u Srbiji ili BiH, no pandemija im je poremetila planove

1.3.2021.
17:25
Pixsell
VOYO logo

Pravi utjecaj koronakrize na dentalnu medicinu vidjet ćemo nakon godišnjih financijskih izvješća velikih dentalnih klinika, koja će biti objavljena početkom travnja. No s obzirom na to da su zubari proglašeni visokim rizikom od zaraze, procjenjuje se da im je promet pao od 30 do 40 posto. 

Pacijenti koji su zahvate radili u susjednim državama

Sada se promet ponovo normalizira, rekao je Upravnog vijeća Hrvatske komore dentalne medicine, dr. sc. Miroslav Sikora za Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Općenito je broj zaraženih stomatologa minimalan, osobno ne poznajem nikoga tko se zarazio u ordinaciji. I oni doktori dentalne medicine koji su bili pozitivni na koronavirus, bolest su dobili u krugu obitelji, najčešće od djece ili znanaca'', izjavio je doktor Sikora.

No, osječki doktori dentalne medicine primijetili su porast u dva tipa pacijenata. Onih koji su dentalne zahvate započeli u susjednim državama, a zbog lockdowna ih nisu mogli dovršiti i onih koji su se u vrijeme pandemije odlučili za estetsko korektivnu uslugu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''U našoj je ordinaciji dosta sugrađana koji su terapiju započeli u Novom Sadu, a sada zbog testiranja posao ne mogu završiti ondje. No zapravo i oni sada vide kako to preko granice i nije toliko jeftinije koliko su mislili. Razlika u cijeni je oko 30 posto, no često su ondje cijene i prikrivene. Znači, ondje reklamiraju da su dentalni implantanti "all in four" oko tri tisuće eura, a kod nas su pet tisuća eura, ali ondje vam zataje da je završni rad još oko 2000 eura, dakle, cijena je na kraju ista kao kod nas u startu'', tvrdi dr. Josip Čes iz osječkog Dental centra Čes.

Image
bolest modernog društva /

Po broju karijesa najgori smo u Europi! Zubari pozdravili Milanovićevu poruku: 'Upozorio je na problem'

Image
bolest modernog društva /

Po broju karijesa najgori smo u Europi! Zubari pozdravili Milanovićevu poruku: 'Upozorio je na problem'

Pacijenti koji su svoje dentalne zahvate započeli u Srbiji ili BiH, a sada ih zbog zatvaranja granice ne mogu dovršiti, sada ne mogu dobiti zaštitu Hrvatske komore dentalne medicine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Mi smo stalno upozoravali na ovu problematiku, koja se i sada pojavila, a to je da su prava naših građana ondje kao pacijenata nedefinirana i ušteda od 30 posto, kako se sada vidi, baš i nije isplativa. Recimo, ortodoncija u Novom Sadu jest 30 posto jeftinija, ali u to treba uračunati i najmanje 15 odlazaka onamo. Sada se dio pacijenta javlja i pita kako da ostvari svoja prava zbog zatvorenih granica, ali mi ne možemo pomoći, to je rizik koji su sami preuzeli. Takvi pacijenti sada moraju tražiti ordinaciju kod nas koja uopće želi preuzeti dopola obavljen posao, što je ponekad problem'', pojasnio je dr. Sikora.

''Građani koji dolaze na izbjeljivanje zuba ili zbog filera imamo više nego ikada prije. To su također usluge zbog kojih se išlo u susjednu Srbiju, a kako je to nešto što se mora održavati, jer se u suprotnom vidi nagla promjena, sugrađani tu vrstu usluga nastavljaju raditi kod nas u Osijeku'', komentirao je dr. Čes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo