U Hrvatskom saboru danas će se raspravljati, a u petak vjerojatno i glasovati o Deklaraciji o položaju Hrvata u BiH. No, za izglasavanje Deklaracije potrebno je postići konsenzus dviju najjačih stranaka, HDZ-a i SDP-a, pa su se stoga jučer sastala i izaslanstva njihovih zastupničkih klubova. Između njih postoje velike razlike o toj deklaraciji čiji je autor HDZ-ov zastuopnik iz dijaspore, odnosno BiH, Božo Ljubić.
Vlada je, da bi pridobila SDP za usvajanje deklaracije, značajno ublažila njezin sadržaj, no u SDP-u su i na tu verziju imali primjedbe i uložili niz amandmana, piše Novi list.
Brkić ogorčen zbog "razvodnjenog" teksta
Međutim, takvim "razvodnjenim" sadržajem ogorčen je zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić. On je prošloga tjedna na sjednici saborskog Odbora za Hrvate izvan Hrvatske kazao kako je bolje ne donijeti ikakvu deklaraciju nego "ovakvu bez emocija i strasti, bez ičega". Zatražio je da se u deklaraciju vrate dijelovi izvornog teksta, kako bi se poslala što snažnija politička poruka da Hrvati u BiH moraju imati status jednakopravnog naroda.
Tako se premijer Andrej Plenković našao u škripcu između stava SDP-a i zahtjeva svoga zamjenika u stranci. U slučaju da popusti Brkiću, što se sada ne čini izvjesnim, nema ništa od konsenzusa u Saboru jer bi SDP sigurno bio protiv Deklaracije o položaju Hrvata u BiH, piše Novi list.
Hoće li SDP glasati za HDZ-ovu deklaraciju, a Brkić ne?
Prihvati li neke SDP-ove amandmane i pridobije zastupnike te stranke za izglasavanje deklaracije, Plenković bi mogao dodatno zakomplicirati odnos sa svojim zamjenikom. U tom bi slučaju imali paradoksalnu situaciju da za dokument koji je predložio HDZ glasuju zastupnici SDP-a, a da zamjenik predsjednika HDZ-a bude protiv ili eventualno izbjegne glasovanje.
I predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku Miro Kovač suglasan je s Brkićem da bi tekst deklaracije trebalo opet zaoštriti, pa ni on ne gleda blagonaklono na ugađanje SDP-u. U SDP-u bi, pak, bili najzadovoljniji da Sabor uopće ne donosi tu deklaraciju.