''Spora administracija, loši zakoni, loši podzakonski akti, manjak koordinacije između lokalne i državne politike, a u mnogo slučajeva i neriješeni imovinsko-pravni odnosi. Jednako tako, manjak razumijevanja s obje strane. Sve su to razlozi zbog čega glavna ulica u Petrinji i dvije godine nakon potresa izgleda jadno i tužno, a sigurno će tako izgledati još dugo vremena'', rekao je RTL-ov reporter Andrija Jarak javivši se uživo u RTL Danas na drugu godišnjicu razornog potresa.
''Vladaju ravnodušnost i letargija. Ljudi su se saživjeli s posljedicama potresa'', dodao je.
Deset dana prije potresa digao kredit i kupio kuću
Kaže da je na današnjem prosvjedu u Petrinji bilo 112 ljudi, a moglo se očekivati barem pet do deset puta više. Razgovarao je s Petrinjcem Igorom Školnekovićem koji je deset dana prije potresa digao kredit i kupio kuću.
''Deset dana kasnije ostajem bez svega. Kredit u međuvremenu plaćam redovno, a niti ima kuće niti ima obnove. Po mom skromnom mišljenju, najveća prepreka su konzervatori , jer je kuća pojedinačno zaštićeno kulturno dobro'', kazao je ovaj Petrinjac.
'Vidite i sami na što ova ulica, koja je nekoć bila najživlja u Petrinji, danas sliči. Najljepša ulica, sada je slika i prilika Petrinje i onih koji ju vode'', dodao je Školneković.
'Dogodio se potres i tu je sve stalo'
"Projektanti su napravili projekt i troškovnik, procjena je oko sedam milijuna i 300 tisuća kuna, raspisan je bio natječaj koji je jučer poništen jer ponude koje su pristigle pokazuju da je tržišna cijena nekih 16,5 milijuna. Ministarstvo nije dalo suglasnost jer im je to puno novca", dodaje.
"Dogodio se potres i tu je sve stalo. Život je stao, nema ništa, ali računi uredno dolaze, rate kredita dolaze, sve se mora plaćati, a s druge strane ništa", kazao je za RTL Danas Petrinjac Mladen Panić.
Panić je rekao kako su svi krivi počevši od konzervatora, ministarstava... "Smetaju mi obećanja, cijelo vrijeme je priča 'bit će', riješit ćemo, strpljena, ide obnova… Nije se ništa dogodilo, osim što su stavili skele, ljestve i mi tu živimo", kazao je.
'Kada će moja kuća doći na red?'
Reporter RTL-a posjetio je i jedan veseli kontejner u Petrinji, gdje je smješten Petrinjski Radio.
"Izazovno je u 15 kvadrata smjestiti studio i redakciju, privikavamo se koliko to čudno zvučalo i veselimo se povratku u stare prostorije. Radio postoji 77 godina, nakon potresa četiri dana nismo emitirali i to je prvi put da je radio šutio", kazao je direktor Petrinjskog radija Mario Gršić.
Gršić kaže da su radovi na starim prostorijama radija započeli.
"Držimo obećanje, radovi bi trebali trajati 18 mjeseci, tako da potkraj iduće godine nadamo se da ćemo biti u novim prostorijama. Kada bismo rezimirali sva pitanja, sve se svodi na obnovu, i sva pitanja su vezana za obnovu. U prvim danima nakon potresa najčešća pitanja su bila gdje mogu dobiti korisne informacije, danas su to pak pitanja kada će moja kuća doći na red", dodao je direktor Gršić.