Petina studenata kupovala je s interneta tuđe radove

Profesorica Daša Dragnić s Ekonomskog fakulteta u Splitu kaže da je s kolegama razotkrila inetrnetsku stranicu preko koje su studenti kupovali radove.

24.5.2011.
8:36
VOYO logo

"Iako to nisam osobno doživio, poznato je da se na nekim fakultetima i kod nekih profesora trguje ispitima. Ima i drugih nepravilnosti i primjera akademske korupcije, recimo, po principu 'ja tebi objavim rad, ti mene postaviš za dekana'", priča Šime Veršić, student Kineziološkog fakulteta u Splitu i dobitnik Rektorove nagrade. On podržava antikorupcijski projekt koji Zagrebačko sveučilište uskoro potpisuje s Europskom komisijom, nakon čega bi se trebao proširiti na sveučilišta u Splitu, Osijeku i Rijeci.

Projekt protiv korupcije vrijedan 279 tisuća eura

Projekt je to vrijedan 279 tisuća eura koji bi u roku dvije godine, osim za korupciju, trebao dati dugoročna rješenja i za mobing, spolno uznemiravanje, pitanje rješavanja sukoba interesa, plagijata, nepotizma... Projekt će se paralelno odvijati na tri različite razine – prva obuhvaća istraživanje među svim zaposlenicima i studentima te njihovu analizu. A na kraju će se provesti edukacija kako bi se nepoželjne pojave u što većoj mjeri prevenirale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rješava i mobing?

"Pitanje je hoće li se naglasak staviti na formalnosti ili na stvarne probleme. A u te probleme ubrajam, primjerice, mobing, koji je jako izražen na manjim fakultetima, gdje neka osoba mobingom lakše može ostvariti svoje interese nego u većim ustanovama. Također, etika u znanosti je tiha jeza, što je izravno povezano s mobingom, na način da pojedinci zloupotrebljavaju ovlasti i mogućnosti koje imaju...", prokomentirao je za Slobodnu Dalmaciju prof. dr. Damir Sekulić sa Sveučilišta u Splitu.

Daša Dragnić s Ekonomskog fakulteta također sa Splitskog sveučilišta iznosi i konkretan primjer prijevare s kojim se susrela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat protiv plagiranja

"Prošle sam godine vodila rat protiv plagiranja. Našli smo, naime, internetsku stranicu koja je studentima nudila izradu radova za poduzetničku radionicu koju vodim na fakultetu, a te su tuđe, kupljene radove studenti onda predavali kao svoje. Nakon što smo pregledali sve radove u posljednje tri godine i studentima dali mogućnost da se sami prijave kako bi dobili manju kaznu, utvrdili smo da je takva prijevara prisutna u čak 20 posto slučajeva", kaže Dragnić, komentirajući kako je žalosno da akteri s te internetske stranice uopće nisu shvaćali da rade nešto što ne bi smjeli. Branili su se da samo rade svoj posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo