Saborski su zastupnici u srijedu poslijepodne pozdravili odluku premijera Andreja Plenkovića da informira Sabor o zaključcima rasprave na Europskom vijeću, no oporba je istodobno ustvrdila kako se izvješće premijera Plenkovića svelo na puko prenošenje stavova drugih, a da nejasna ostaju stajališta hrvatske Vlade o ključnim temama o kojima se vodi rasprava na razini EU.
Vesna Pusić (HNS) pozdravila je inicijativu Vlade da snažnije uključi Sabor u kreiranje europskih politika, a kad je riječ o migracijskoj politici, naglasila je kako ju valja razlikovati od kretanja izbjeglica.
"Mislim da su to dvije zaista različite stvari koje zahtijevaju, koje se naravno preklapaju u nekim svojim pojavnim oblicima, ali zahtijevaju svaka svoju strategiju i zahtijevaju svaka svoje instrumente prevencije ili instrumente upravljanja", kazala je Pusić.
Dodala je kako je ponosna što se Hrvatska u vrijeme prošlogodišnje izbjegličke krize nije ponašala rasistički i izolacionistički, a uvjerena je da bi takav koncept trebao prevladati nad konceptom "Europe-tvrđave".
U replici Vesni Pusić, Ivan Pernar iz Živog zida osvrnuo se na to tko je odgovoran za izbjegličku krizu i iznio ozbiljne optužbe na račun Vesne Pusić.
"Turska nije na nikakav način vodile ratove u Iraku, niti je to htjela. Niti ih je vodila u Afganistanu, a u Siriji isto djeluje ograničeno. Ne znam kako Turska može biti kriva za izbjegličku krizu kad je jasno tko izvršio invazije na Irak, Libiju, Afganistan. I na kraju krajeva, gospođo Pusić, ako se ne varam, vi ste ti koji su slali oružje islamistima u Siriju. To ste zaboravili, a krivite Tursku za tu krizu. Mislim da je to, u najmanju ruku, dvolično", rekao je Pernar.
Pusić mu je u svojoj replici odgovorila da se prvo malo upozna sa činjenicama pa da onda diskutira.
"Što se Turske tiče, naravno da je izostanak suradnje između njih i Europske unije rezultirao izbjegličkom krizom. U Turskoj je bilo preko 2 i pol milijuna izbjeglica. Ja sam razgovarala s izbjeglicama koji su dolazili u Hrvatsku i nitko nije došao direktno iz Afganistana, Sirije ili Iraka. Svi su dolazili iz izbjegličkih logora ili nakon višemjesečnog boravka u Turskoj. I bila sam svjedokom sastanaka od 2012. gdje je Turska tražila financijsku pomoć da zbrine te izbjeglice. Svi su ih tapšli po ramenima i nisu im pomogli dok nije izbila kriza", rekla je Pusić.
"A što se tiče oružja u Siriji, kolega Pernar, otpalite si malo, to nema veze s mozgom", rekla je HNS-ova saborska zastupnica.