Porečko-pulskom biskupu mons. Ivanu Milovanu prijeti deložacija iz njegove rezidencije u Poreču, a deložirat će ga, ni više ni manje, nego sam Vatikan. Tu gotovo nevjerojatnu informaciju objavio je središnji Dnevnik HTV-a, kao epilog zamršene priče o vlasništvu nad nekadašnjim benediktinskim samostanom Dajla u Istri, kojega je oduzela komunistička vlast, nakon čega su benediktinci odselili u Italiju.
Jednominutna suspenzija
Benediktincima je, tvrdi se, isplaćena odšteta za oduzeto zemljište, koje je kasnije vraćeno u povratu imovine Porečko-pulskoj biskupiji. No, talijanskim benediktincima to nije bilo dovoljno, pa su podigli tužbu na hrvatskom sudu i izgubili parnicu.
Nakon toga, objašnjava vlč. Ilija Jakovljević, kancelar biskupije, papa Benedikt XVI. formira posebnu komisiju koja treba riješiti spor između benediktinaca i Katoličke crkve u Hrvatskoj, koja ignorira odluku hrvatskog suda i vraća zemlju talijanskim benediktincima, koji sada od Porečko-pulske biskupije potražuju četiri milijuna eura.
Budući da istarski biskup mons. Milovan nije htio potpisati takvu odluku, kako javlja HTV, papa Benedikt XVI. suspendira ga na jednu minutu i upravljanje daje jednom španjolskom biskupu koji potpisuje odluku da se benediktincima mora vratiti sporna zemlja. Navodno je u toj komisiji bio i kardinal Josip Bozanić, od kojega HBK traži da Vatikan odgovori od takve odluke.
'Ne razumijemo zašto je to učinjeno'
''Nama je to neshvatljivo i nerazumljivo zašto je to učinjeno. Zašto je mimoišao hrvatske zakone i apele biskupije i biskupa'', rekao je vlč. Jakovljević.
Provede li se ta odluka, biskupija istarska, praktički je pred bankrotom, objasnio je kancelar Jakovljević, koji je rekao da je Porečko-pulska biskupija sve prijavila DORH-u, jer je novac benediktincima trebao biti isplaćen preko njihove filijale u Puli, ali na njihov račun u Njemačkoj, što, tvrdi Jakovljević, miriše na ''pranje novca''.
Samostan uz more i golemi komad zemlje na tržištu vrijede oko 30 milijuna eura.
Biskupiju Porečko-Pulsku u ovom sporu zastupa odvjetničko društvo Čerin-Čohilj-Rovis. Odvjetnik Bruno Čohilj za Novi list je komentirao kako se ovo događa prvi put u povijesti i da je to pravni presedan koji će pokušati poništiti sudskim putem.
"Po ovoj odluci, sve što je nekada bilo u vlasništvu stranaca, može im se na isti način vratiti. Sveti Otac je primijenio kanonsko pravo čime je narušio državni suverenitet Republike Hrvatske", kazao je Čohilj.
Vezani članci:
arti-201012230335006