Vlada RH ranije je prihvatila smjernice za uštedu energije u Hrvatskoj koje su između ostalog Usmjerene na učinkovitu potrošnju energije kada se govori o grijanju i hlađenju, o rasvjeti, korištenju kućanskih uređaja i o prometu. No nije naodmet detektirati i one kućanske uređaje koji troše najviše energije.
Kako navodi tportal, tu listu prevode hladnjaci i zamrzivači. Što većeg kapaciteta više i troše pa je prilikom kupnje potrebno pažnju obratiti upravo na to. U principu procijenjena veličina hladnjaka za jednočlano kućanstvo iznosi 100-140 litara, a za četveročlano kućanstvo iskoristivo je 50 litara po osobi istog prostora. Optimalna temperatura hladnjaka iznosi sedam stupnjeva.
Potom slijedi i perilica rublja, posebice ako rublje pere na visokim temperaturama. Slijedi ju i sušilica rublja, a kod nje je važno istaknuti kako troši manje energije pri sušenju na 1200-1400 okretaja u minuti.
U toj skupini je i perilica posuđa koja funkcionira na isti način kao i ona za rublje, dakle više troši što je temperatura veća.
Dakako, i štednjaci su visoki potrošači energije, a navodno bi oni na zemni plin mogli uštedjeti čak 30 posto više energije od onih električnih. Smatra se i da upotreba ekspres lonca štedi energiju.
Naposljetku i računala su veliki potrošači energije, a prijenosna računala odlična su alternativa za iste. Troše manje, a zauzimaju i manje prostora.
Inače, danas možete odabrati i vlastitog distributera električne energije, a Hrvatski operator tržišta energije (HROTE) u javnost je izašao s alatom koji uspoređuje cijene svih distributera pa omogućuje najoptimalniji odabir.