U inozemstvo je iz Hrvatske otišlo najviše pet tisuća ljudi iz državnog i javnog sektora, piše danas Večernji list. Prema podacima do kojih su došli, pouzdano se zna da je iz javne i državne službe u inozemstvo otišlo blizu 3000 ljudi. Taj broj bi mogao biti veći za najviše tisuću ili dvije ako se uračunaju i oni koji su izašli iz državnog i javnog sektora, a za koje se ne zna gdje su otišli.
Tko je najviše odlazio?
Od 170 tisuća zaposlenih iz javne službe u inozemstvo su uglavnom odlazile medicinske sestre, liječnici, zaposleni iz sustava socijalne skrbi. Iz državne službe najviše je otišlo policajaca, a iz ministarstava (isključujući MUP), otišla su samo dvojica državnih službenika u protekle tri godine.
Mnogi se zaposleni u državnom i javnom sektoru žale na male plaće, no sigurnost i prava su im neusporedivi sa zaposlenima u privatnom sektoru. Večernji list je došao do podatka da je u tri godine iz ministarstava, koja su odgovorila na upit, sporazumno otišlo 311 službenika. Od toga najviše je iz Porezne uprave (82), a devet ih je dalo otkaz.
Za one koji su sporazumno prekinuli radni odnos ministarstva uglavnom navode da ne znaju kamo su otišli. Otkazi u državnoj službi su iznimka, u tri godine bila su 33 u ministarstvima, od toga 21 u Poreznoj i Carinskoj upravi.
Policajci su najnezadovoljniji
Položajem i plaćom u državnoj službi najnezadovoljniji su policajci.
"U protekle tri godine prema neslužbenim podacima iz policije je otišlo oko 700 policajca. Nitko ne želi raditi u policiji jer je početna plaća 3800 kuna, policajci u najboljim godinama odlaze u druge zemlje EU, Njemačku, Irsku, Italiju i rade kao kuhari, keramičari, vozači autobusa. Mi smo najpotplaćeniji u Hrvatskoj od svih državnih i javnih službenika, a naš posao je rizičan, nosimo glavu u torbi, moramo reagirati od 0 do 24 sata, imamo oko sebe migrantske krize...
Dobar i zadovoljan policajac može biti ako je dobro plaćen i ako sustav stoji iza njega. Radimo ovaj posao iz ljubavi, ali dokad? Moramo i živjeti i otplaćivati kredite. Prosječna plaća policajca s 20 godina staža sa svim dodacima je 5800 kuna, što je sramota", rekao je za Večernji list predsjednik Sindikata policije Hrvatske Dubravko Jagić.
Nedostatak radnika u socijalnoj skrbi
Neslužbeno, u ovoj godini je iz sustava socijalne skrbi otišlo 400 zaposlenih. "U ustanovama socijalne skrbi kojima je osnivač RH 2014. zaposlenih je bilo 8880, a 2018. 7236. To je rezultat odluke Vlade o zabrani zapošljavanja i odlaska u inozemstvo osobito medicinskih sestara i njegovateljica. Nemam točan podatak o broju socijalnih radnika koji su otišli u inozemstvo, ali se svakodnevno susrećem s informacijama o odlasku mladih socijalnih radnica, osobito iz Centara za socijalnu skrb u kojima je najveća stručna potkapacitiranost", kaže predsjednica Sindikata zaposlenih u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske, Jadranka Dimić.
Dodaje da nedostaje oko 20% stručnih radnika u CZSS-u, a u domovima socijalne skrbi kronično nedostaje medicinskih sestara, kuhara, njegovatelja.
Dok je iz zdravstva u inozemstvo otišlo 1068 medicinskih sestara te 850 liječnika od 2013, iz školstva je od 2017. do 2019. otišlo 1626 nastavnog osoblja iz osnovnih i srednjih škola. Iz visokog obrazovanja otišla su 162 zaposlena, iz znanosti 28. U 10 godina iz sudstva je na vlastiti zahtjev otišlo 212 sudaca (12%).