S računa hrvatskih sudova u državni proračun se u posljednjih nekoliko dana slilo 81 milijun kuna. Riječ je o novcu koji je preostao iz sudskih postupaka, te kamatama na milijunske iznose, mahom jamčevine, koji su se godinama nalazili na sudskim računima. Te kamate, one pasivne što ih banke obračunavaju kada novac nekorišteno leži na računima, pripisivale su se iznosima, no nije bilo regulative koja bi omogućila njihovo korištenje.
Financiranje pravosudnih tijela
Međutim, prije nekoliko dana Vlada je donijela Uredbu o korištenju novčanih sredstava koja se vode na posebnom računu suda te posegnula za tim sredstvima propisavši da će se kamate moći koristiti za financiranje pravosudnih tijela.
NA SUDSKIM RAČUNIMA NETAKNUTI LEŽE DESECI MILIJUNA KUNA: Država je odlučila zaraditi na njima…
"S 29. rujna 2016. godine u državni proračun uplaćeno je kamata na sredstva u iznosu od 79.328.255,32 kune i ostalih prihoda, sredstva koja su preostala nakon poduzimanja svih radnji u sudskom postupku, u iznosu od 1.608.862,62 kune", potvrđeno nam je iz Ministarstva pravosuđa.
Oročavanje milijunskih iznosa
Samo na računu Županijskog suda u Zagrebu od početka ove godine nalazilo se u prosjeku 50 milijuna kuna. Na taj iznos pripisivala se i pasivna kamata od 0,1 posto godišnje. I ostali veći sudovi imaju od pet do 10 milijuna kuna na računima, no iznos varira ovisno o razvoju sudskog procesa, uplatama i vraćanju jamčevina, raspletima trgovačkih sporova. Sada će se, na osnovu ove Uredbe, taj novac moći oročiti uz veće kamate.
"Od kamata na sredstva uplaćena na posebne račune sudova ubuduće će se osiguravati godišnji prihod u procijenjenom iznosu od sedam milijuna kuna", doznajemo iz Ministarstva pravosuđa koje je očekivalo oko 72 milijuna kuna od ove jednokratne uplate zatečenih sredstava. Zbog toga iznosom većim za deset milijuna kuna, koji još i nije konačan, zasigurno mogu biti zadovoljni.
Tko će sve moći trošiti ovaj novac
Ovaj novac, kako doznajemo, trebao bi se trošiti isključivo za financiranje sudova, no nije isključeno da će dio sredstava biti stavljen na raspolaganje i Državnom odvjetništvu RH. Za to će se donijeti poseban pravilnik, a predsjednici sudova dobit će upute kako ga mogu trošiti.
Nakon što je Uredba prije nekoliko dana usvojena na sjednici Vlade u pravosudnim krugovima mogli su se čuti dvojaki komentari. I dok su jedni pozdravljali ovo financijsko rješenje, drugi su ga dočekali sa skepsom i bojazni da bi suci ubuduće mogli određivati iznimno visoke jamčevine upravo kako bi na njima zaradili.