"Najugroženiji su šire zagrebačko područje, šire riječko područje te južno Primorje sa širim dubrovačkim područjem. To je geološki i strukturno povezano sa sastavom zemlje ispod njezine površine, dakle s rasjedima, tektonski poremećajima i pomacima koji se dešavaju a mi to ne vidimo", kazao je Kuka u razgovoru za Novu TV.
Potres koji se danas dogodio kod Brežica u Sloveniji imao je magnitudu 3.6 stupnjeva po Richteru, a osjetio se i u Zagrebu.
Na pitanje je li bilo još podrhtavanja tla danas Kuka je odgovorio: "U Hrvatskoj ih nije bilo danas uopće i teško bi se mogli povezati s ovim potresom čiji je epicentar bio u Sloveniji".
Ne postoje predviđanja
Postoje li znaci prema kojima se potres može predvidjeti?
"Ne postoje takva predviđanja, pogotovo ne znanstveno utemeljena. U novije vrijeme istražuju se promjene nekih elektromagnetnih polja koja se mijenjaju prije potresa i ispuštanje nekih plinova čija se koncentracija mjeri. Pitanje je hoće li se ikada moći znanstveno, točno, predvidjeti neki potres. Može se reći gdje se može očekivati i kolike jačine, ali o vremenskoj komponenti ne može se govoriti", izjavio je Kuka.