"Provest ću postojeći zakon jer biram interes Hrvatske, ulazak Hrvatske u EU", kazao je Ranko Ostojić novinarima ispred Vlade, kojima je priopćio da odustaje od izmjena Zakona o policiji i da ostaje pri onom što mu je ostavio Tomislav Karamarko, uključujući i 684 kandidata za oko 220 rukovodećih mjesta u policiji.
To se, naravno, odnosi i na glavnog ravnatelja policije – ima sedam Karamarkovih kandidata i od te liste nema odstupanja.
Sudjelovali u kreiranju Karamarkovog zakona
Naime, tročlana skupina policijskih eksperta koju je EK poslao na razgovore o izmjenama zakona, a zato što on spada u područje nad kojim se provodi monitoring EU do punopravnog članstva Hrvatske, odbila je Ostojićeve izmjene.
Ministar ih nije uvjerio da su one neophodne u odnosu na izmjene tog zakona koje je lani uveo Karamarko, a u čijem su kreiranju i usuglašavanju s europskom pravnom stečevinom i zahtjevima pregovaračkog poglavlja 23 sudjelovali i predstavnici EK.
U Ministarstvu unutarnjih poslova smatraju da je upravo to razlog - došli su razgovarati o zakonu o kojemu su imali unaprijed formiran stav, ali - što je, tu je. Vlada ne želi ni na koji način, niti jednim potezom ugrožavati pristupanje EU.
Potpuno odbacuju primjedbe EK, ali što je, tu je
EK nije uvažio njihov argument da je po Karamarkovim pravilima kod imenovanja pojedinih kandidata za rukovoditelje došlo do preskakanja sedam stepenica u policijskoj hijerarhiji, zatim, što se ne može rehabilitirati službenike koji su dolaskom HDZ-a bili degradirani. Nije ih interesiralo ni petsto žalbi službenika koji nisu promovirani.
Prigovarali su im, kažu u MUP-u, čak i stvari koje su ostale iste u odnosu na Karamarkov prijedlog, ali i ono što su doslovno prepisali od policije u Sloveniji, članici EU.
MUP je htio uvesti građanski nadzor u policiji, ali i uvesti kontrolu u nadzor nad građanima, kažu, no to je sada nemoguće. EK je izrazio zabrinutost u svom izvješću da ovakvim izmjenama i pokušajem mijenjanja kandidata za rukovoditelje nova vlast pokušava uvesti sebi vjerne službenike i time narušiti depolitizaciju i profesionalizaciju.
Ostojić je pred Vladom najavio da neće dirati zakon dok Hrvatska ne uđe u EU, a kada uđe, izmjene će nastaviti usklađivati s europskom stečevinom.