Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić najavio je u četvrtak da Hrvatska će Hrvatska pooštriti kriterije za ulazak izbjeglica te će, kao što su to već odlučile Slovenija, Srbija i Makedonija, na granici zaustavljati prihvat stranaca koji ne dolaze iz ratom zahvaćenih zemalja. Nadodao kako se taj problem treba rješavati u Turskoj i Grčkoj, na samom izvorištu i početku migrantskog puta
"Osobe dolaze iz zemalja koje ne mogu dobiti međunarodnu zaštitu. Prije svega radi se o državljanima Maroka, Bangladeša, Šri Lanke, Alžira, Liberije, Konga, Sudana i Pakistana. Zahtjev Slovenije nismo prihvatili, ali smo odmah obavijestili kolege iz Makedonije i Srbije da građani ovih zemalja više neće moći prolaziti ovom rutom", rekao je Ostojić u slavonskobrodskom prihvatnom centru.
"U tom slučaju morat ćemo ih tretirati kao ilegalne migrante", poručio je.
Odgovorio je time na upit novinara kako tumači zahtjev Slovenije za povratom 162 osobe prispjelih preko Hrvatske izbjegličkim valom, a koje dolaze iz zemalja koje nisu zahvaćene ratom. Najavio je i kako će o tome biti riječi na današnjoj video konferenciji organiziranoj za sve zemlje na izbjegličkoj ruti, na kojoj bi se trebala usuglasiti stajališta.
"Hrvatska povrat nije prihvatila, jer o ovom problemu izbjegličke krize dosad nije postojao dogovor", rekao je. Dodao je kako broj od 162 osobe, čiji povrat u Hrvatsku zahtijeva Slovenija, nije problem, ali bi mogao rasti ako se ne uzmu mjere na početku izbjegličke rute. Za skupinu od 162 osobe koje su trenutno u Sloveniji, naglasio je, odluka Hrvatske znači da ondje i ostaju.
Ostojić je napomenuo kako je Hrvatska i ranije odbijala prolaz u slučaju kada su detektirani građani Alžira, Turske, Kosova, a u jednom slučaju i državljanka Haitija.
Slovenija prestaje primati ekonomske migrante
Migranti, izbjeglice, Slovenija
(Foto: AP)
Slovenija je počela zaustavljati prihvat stranih državljana na svojoj granici s Hrvatskom za koje sumnja da su čisti ekonomski migranti, a ne izbjeglice koje bježe iz ratom zahvaćenih zona na Bliskom istoku, potvrdila je u četvrtak slovenska policija u izjavi za Slovensku tiskovnu agenciju STA.
Dodatna obrazloženja odluke nisu se mogla dobiti, a glasnogovornica slovenske policije Vesna Drole najavila je Hini priopćenje za javnost.
Kao prenosi slovenska agencija, do odluke da se javno objavi prestanak primanja ekonomskih migranata došlo je u srijedu, nakon što Hrvatska nije odgovorila na zahtjev Slovenije da primi natrag skupinu stranaca za koje se sumnja da su ekonomski migranti koji nemaju pravo na međunarodnu zaštitu.
Zadnjih dana u Sloveniju dolazi sve više osoba za koje se, na osnovi njihova državljanstva, pretpostavlja da su čisti ekonomski migranti, a oni u Sloveniji obično ni ne zatraže azil. Njihov je ulazak i boravak u skladu s važećim propisima EU-a u Sloveniji nezakonit, navode u slovenskoj policiji te dodaju da su se nakon neuspjela formalnog pokušaja njihova vraćanja u Hrvatsku odlučili javno objaviti da Slovenija više ne prima ekonomske migrante.
Također pojašnjavaju da prilikom registracije migranata vrše provjere njihova državljanstva u nacionalnim i međunarodnim bazama podataka, te se na osnovi toga odlučuju koga će primiti u državu, a koga ne.
Za slične su se mjere već odlučile Makedonija i Srbija.
Više podataka o tome kako će se mjera odraziti na stanje na ulaznim točkama za primanje migranata i izbjeglica iz Hrvatske te koliko će izbjeglički val od sada biti smanjen može se očekivati popodne na redovitom brifingu za novinare državnog tajnika u ministarstvu unutarnjih poslova Boštjana Šefica.
Srbija ograničila kretenje migranata, preko granice mogu samo izbjeglice
Srbija je zatvorila svoje granice za sve migrante koji nisu
izbjeglice s ratnih područja, potvrdili su u četvrtak novinarima
srbijanski državni dužnosnici nakon što je Visoko povjerenstvo UN
za izbjeglice (UNHCR) priopćilo da su Makedonija i Srbija
ograničile prolaz za migrante koji ne dolaze s ratom zahvaćenih
područja Sirije, Iraka i Afganistana.
Srbijanski ministar rada i socijalne skrbi Aleksandar Vulin naglasio je da su granice zatvorene za ekonomske migrante, slijedom stajališta u Hrvatskoj i Sloveniji tko u ovim zemljama ne može uživati gostoprimstvo.
"Moramo zaštititi svoju zemlju i zato smo primijenili recipročne mjere prema onima za koje u Hrvatskoj i Sloveniji smatraju da za njih nema mjesta. Nećemo dopustiti da u Srbiju uđe nitko tko ne može nastaviti putovanje. Mi nismo zemlja u koju oni dolaze kako bi ostali, oni kroz Srbiju samo prolaze i tako će ostati", rekao je Vulin novinarima u Beogradu.
Ranije danas UNHCR je priopćio da su Srbija i Makedonija ograničile prolaz za migrante koji nisu iz ratom zahvaćenih područja Sirije, Iraka i Afganistana, a sukladno toj odluci kroz Srbiju na putu ka zapadnoj Europe neće moći proći izbjeglice iz Afrike i Azije, za koje su već zatvorene granice Slovenije i Hrvatske.
Po riječima glasnogovornice UNHCR-a Melite Šunjić, izbjeglice iz drugih zemalja su vraćene, tako da je "stotine njih ostalo na granici" nakon što je tri sata poslije ponoći Makedonija zatvorila granicu, a stotinjak je ljudi zarobljeno na ničijoj zemlji.
Šunjić je potvrdila da je i Srbija počela u Makedoniju vraćati "sve koji nisu Sirijci, Iračani i Afganistanci".
Ministar Vulin je naglasio da će Srbija štititi svoj teritorij i ponovio ranija stajališta vlade u Beogradu da se "problem mora riješiti na razini cijele migrantske rute" te da bi jednostrani potezi mogli biti štetni i potaknuti nove probleme.
Vulin je, prenosi Radio-televizija Srbije, rekao da se u Šidu trenutno nalazi oko 1.000 migranata koji čekaju daljnji prijevoz, a za danas popodne u 16 sati najavio video-konferenciju zemalja s migrantske rute, ocijenivši da se moraju usuglasiti stajališta.
Ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je ranije da "Srbija neće biti kolateralna žrtva" svega što se događa s migrantima i izbjeglicama.