'Optužuje me probisvjet što skriva pare u gaćama'

Sindikalist je prijavio DORH-u 'troškovnik HAC-ova Buljubašića', direktora Krapljana, koji je navodno državi i njenim firmama oteo blizu 800 tisuća kuna.

2.3.2010.
15:49
VOYO logo

Predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata Mijat Stanić prijavio je danas Državnom odvjetništvu Željka Krapljana, direktora Sektora za održavanje Hrvatskih autocesta zbog "osnovane sumnje da je zlouporabom položaja uz pomoć nepoznatih osoba svjesno za svoju korist oštetio državni proračun, Sisački vodovod d.o.o. i Hrvatske autoceste d.o.o. za više od 790 tisuća kuna".

Stanić tvrdi da je Rade Buljubašić iz Hrvatske elektroprivrede, kojeg je DORH osumnjičio za oštećivanje HEP-a gdje je fiktivno bio zaposlen s plaćom od 4000 kuna, "mala beba pokraj Krapljana". Evo što je sve Stanić pedantno pobrojao i izračunao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otpremnina, veća mirovina i 6 saborskih plaća: oko 300 tisuća kuna

Krapljan je zlouporabom položaja kojom si je priskrbio otpremninu od 209.716 kuna, veću mirovinu i šest saborskih plaća, čime je oštetio proračun za najmanje 300 tisuća kuna plus razlika u mirovini. Evo kako. Stanić u prijavi navodi kako je Krapljan 30. i 31. prosinca 2003. godine prekinuo svoj radni odnos u Saboru kako bi se zaposlio u Ministarstvu obrane.

"Odboru za izbor i imenovanje čiji je bio član podnio je zahtjev za taj dvodnevni prekid radnog odnosa što mu je i odobreno, ali nije istovremeno, što je bila Krapljanova zakonska obveza, stavio u mirovanje svoj parlamentarni mandat. Dakle, ta je dva dana krajem 2003. godine Krapljan bio i zastupnik i djelatna vojna osoba. Mandat nije stavio u mirovanje jer ga ne bi mogao aktivirati prije isteka šest mjeseci. Rješenjem ministra obrane Berislava Rončevića od 31. prosinca 2003., Krapljanu je prestala djelatna vojna služba uz časni otpust s pravom na invalidsku mirovinu. Prethodno nije proveden nikakav postupak kojim bi se trebalo utvrditi nemogućnost Krapljanovog profesionalnog rada u MORH-u. Sukladno Zakonu o mirovinskom osiguranju zbog profesionalne sposobnosti za rad Krapljan može primati svoju novostečenu mirovinu i uz rad tj. tzv. saborsku plaću uredno je primao i mirovinu", tvrdi Stanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poticaj Kalmetinog ministarstva i pomoć Kosoričinog: između 40 i 50 tisuća kuna

Nadalje, rješenjem Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka od 3. srpanj 2006. dobio je poticaj od 40 tisuća kuna za svoju vikendicu u Kratečkom kod Siska (Kratečko 77) iz Programa poticaja zaštite i obnove i uključivanja u turizam tradicijske i prirodne baštine u turistički nerazvijenim područjima za izgradnju drvene tradicijske kuće.

Stanić navodi da je unatoč visokim primanjima Krapljan je zatražio interventni kredit za stambeno zbrinjavanje od Ministarstva branitelja te je rangiran na visoko drugo mjesto sa 394 boda. Prema vlastitom navodu, Krapljan je zatražio kredit od desetak tisuća kuna jer je želio urediti ulazna vrata i stubište, navodi Stanić.

Otpisani dug: Nepoznat iznos

Sisački Vodovod, čiji je Krapljan bio predsjednik Nadzornog odbora navodno je otpisao dug restoranu koji je bio u vlasništvu Željka Krapljana, kao i restoranu u vlasništvu tadašnjem gradonačelnika Siska, navodi sindikalac. Kao razlog otpisa naveli su neispravne vodomjere, a iznos duga je zasad nepoznat.

Vožnja službenog auta u privatne svrhe: Bar 46 tisuća kuna

Predsjednik NCS-a Unutarnjoj je kontroli prijavio da je Krapljan oštetio HAC i zlouporabom službenog vozila: koristio je službeno vozilo u privatne svrhe za odlazak u kuću za odmor u Vodicama 21 put samo u razdoblju 2008. i 2009. godine, što se vidi iz evidencije kretanja službenog vozila ZG 9738 BA. Time je oštetio HAC za 36.372 kune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unutarnja kontrola HAC-a utvrdila je da je Krapljan koristio službeno vozilo na godišnjem odmoru 2009. godine i prešao 5.378 kilometara, čime je ako računamo dvije kune po kilometru, oštetio HAC za najmanje 10.756 kuna, izračunao je Stanić te napominje da u taj iznos nije uračunata cestarina i da bi trebalo vidjeti kako se vozilom koristio od 2005.do 2009. godine.

Markiranje: 185.955 kuna

Iz evidencije ENC uređaja dolaska na posao i odlaska s posla razvidno da je periodu od 1. siječnja 2008. do 31. listopada 2009. godine bio odsutan s posla oko 1.127 sati, zaključuje Stanić. Obzirom na cijenu sata kojeg mu plaća HAC u iznosu od oko 165 kuna, neopravdanim izostancima je oštetio HAC oko 185.955 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvojeni život: 78.750 kuna

Krapljan je primao naknadu za odvojeni život od 15. rujna 2005. godine do danas, iako je cijelo to vrijeme živio u Sisku gdje inače živi s obitelji, a za dolazak na posao koristio službeno vozilo HAC-a. Odvojeni život se plaća samo radnicima koji su stalno ili duže vrijeme zaposleni izvan mjesta u kojem žive s obitelji, što nije slučaj Željka Krapljana, navodi Stanić. Krapljan je, navodi, time HAC oštetio za 78.750 kuna.

Pasivno dežurstvo: 95.000 kuna

U 2008. godini Željko Krapljan je deset mjeseci dobivao naknadu za pasivno dežurstvo, pa čak i u vrijeme korištenja godišnjeg odmora, ističe sindikalist te napominje da je pasivno dežurstvo prije svega namijenjeno običnim radnicima i operativnim rukovodiocima, a ne direktorima i njihovim zamjenicima jer njihova plaća je tolika da se njihova dostupnost podrazumijeva. Tako je oštetio HAC za oko 95.000 kuna, proziva ga sindikalist.

Otpremnina: 140.000 kuna

Krapljan je od ožujka do srpnja 2007. godine bio raspoređen na radno mjesto direktora Sektora za naplatu cestarine, odakle je razriješen temeljem prijave NCS-a i predstavnika radnika u Nadzornom odboru HAC-a. Iako je smijenjen zbog skrivljenog ponašanja, šikaniranja zaposlenika i zapošljavanja politički podobnih kadrova, napominje Stanić, raspoređen je također na mandatno radno mjesto sa neznatno slabijom plaćom.

"Koristeći izuzetno jak politički utjecaj koji su mu omogućavali njegovi politički sponzori ministar Božidar Kalmeta i premijer Ivo Sanader, nezakonito je ishodio otpremninu u iznosu od približno 140.000 kuna", zaključuje Stanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krapljan uzvraća: Staniću je unutarnja kontrola našla novce u gaćama!

"U životu nikad nisam uzeo ništa na što nisam imao pravo. Nisam nikada uzeo niti jedan putni nalog iako sam imao pravo, nikad nisam iskoristio pravo na prenoćište, išao bih u privatni smještaj. Odgovaram za 1560 ljudi, a drugi direktori imaju manje ljudi ispod sebe i veću plaću. Nemam fiksno radno vrijeme, nikada ga nisam ni imao, niti će ga itko od onih koji me naslijede imati. Formalno radim između 8 i 16, ali radim i subotom i nedjeljom, a na Maloj Kapeli i Svetom Roku dane i noći sam proveo za vrijeme godišnjeg odmora!", izjavio nam je direktor Krapljan koji također nema ništa lijepo reći za Mijata Stanića, kojega tuži.

"Hohštapler, vagabund i probisvijet. Ne znam kako da komentiram gluposti, izmišljotine i laži za koje me optužuje čovjek kojemu je Unutarnja kontrola izvadila novce iz gaća!", uzvraća Krapljan i zaklinje se:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bio sam zapovjednik specijalne policije, najmlađi brigadir HV-a, zapovjednik pukovnije, jedini zastupnik koji je u drugom mandatu rekao da se osjeća premlado i da ide raditi. Ranjen sam, između ostalog i u glavu, jer nisam ja Titov vojnik da kažem 'Naprijed naši', nego sam uvijek vikao 'Svi za mnom'. Devedesete godine sam na lokalnim izborima, kada sam se kandidirao za odbornika skupštine općine Sisak dobio sam više glasova nego pokojni Franjo Tuđman na izborima za predsjednika. Pitao je tko sam ja, pa su mu rekli da sam sportaš i reprezentativac, uporan i radišan klinac", kaže, pak, o sebi Krapljan.

Stanić: Pišu po forumima pa čitaju

Sindikalac kaže kako mu ne smeta što se u HAC-u priča o novcu u njegovim gaćama jer zapisnik Unutarnje kontrole o kojem priča Krapljan - ne postoji.

"Ma to oni pišu po forumima i onda pričaju kako su čitali na internetu. Ne smeta mi to. Neka pokaže taj zapisnik ako ga ima", kaže Stanić.

Prethodni članci:

arti-201002250622006 arti-201001210020006 arti-201002140170006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo