U vodi iz vodovodne instalacije Doma za starije i nemoćne u Koprivnici nedavno je otkrivena opasna bakterija Legionella, potvrdio je Županijski zavod za javno zdravstvo za Podravski list. Premda je ova bakterija povezana s ozbiljnom zdravstvenom ugrozom, dobra vijest je da su provedene korektivne mjere bile uspješne te je naknadnim analizama potvrđeno kako opasnosti više nema.
Ravnateljica Zavoda, Draženka Vadla, izjavila je da je prisutnost bakterije otkrivena tijekom rutinskog nadzora zdravstvene ispravnosti vode. Nakon dojave o rezultatima, djelatnici Doma odmah su reagirali prema propisanim pravilnicima i educirali sve uključene.
"Uspješnost provedenih mjera potvrđena je analizama ponovljenog uzorkovanja i ispitivanja vode", istaknula je Vadla.
Što je Legionella i zašto je opasna?
Legionella je bakterija koja može uzrokovati dvije vrste bolesti: legionarsku bolest - ozbiljnu upalu pluća i pontijačnu groznicu - blažu infekciju sličnu gripi. Legionarska bolest nema specifične kliničke simptome koji bi je razlikovali od drugih oblika upale pluća, što otežava postavljanje dijagnoze bez laboratorijskih ispitivanja.
Simptomi legionarske bolesti uključuju suhi kašalj, glavobolju, vrućicu, ponekad proljev. U većine oboljelih dolazi do razvoja upale pluća, a osobe starije od 50 godina, muškarci i pušači posebno su ugroženi. Smrtnost može doseći 5-15 posto, ovisno o zdravstvenom stanju pacijenta.
Pontijačna groznica, iako blaža, izaziva simptome poput groznice, slabosti, glavobolje i bolova u mišićima, ali nije zabilježen smrtni ishod.
Kako se ljudi zaraze?
Do zaraze dolazi udisajem aerosola – sitnih kapljica vode koje sadrže bakterije. Ove kapljice nastaju, primjerice, prilikom tuširanja, u bazenima s pjenom ili zbog raspršivanja vode iz rashladnih tornjeva velikih vodenih sustava.
Važno je napomenuti da se Legionella ne prenosi s čovjeka na čovjeka niti kućnim klimatizacijskim sustavima (split sustavi). Izuzetno je mala vjerojatnost zaražavanja putem prirodnih voda (rijeka, jezera) ili vlažnom zemljom u prirodi, no opisani su pojedinačni slučajevi zaražavanja tim putem.
Legionarska bolest u Hrvatskoj
U 2023. godini u Hrvatskoj su prijavljena 65 slučaja legionarske bolesti, uključujući četiri smrtna ishoda. Godinu ranije, 2022., bilo je 48 prijava s također četiri smrtna slučaja.
Iako su takvi slučajevi rijetki, stručnjaci ističu važnost redovitog održavanja vodovodnih sustava i praćenja kvalitete vode, posebno u ustanovama koje skrbe o starijim i ranjivim osobama.
Preporuke za zaštitu
Kako bi se smanjio rizik od zaraze Legionellom, stručnjaci imaju nekoliko savjeta. Redovito održavanje i čišćenje vodovodnih sustava, osobito u objektima javne namjene. Izbjegavanje dugotrajnog nakupljanja stajaće vode u sustavima. Praćenje temperature vode – Legionella se razmnožava na temperaturama između 20 i 50 stupnjeva, dok se uništava na višim temperaturama. Promptne reakcije ključne su za sprječavanje ozbiljnih zdravstvenih posljedica.
POGLEDAJTE VIDEO: U vodi za piće u rakovici u blizini Plitvičkih jezera pronađena Bakterija! Načelnik za Danas: 'Dugo je stajale u cijevima'