Nakon medijskog prepucavanja premijera Andreja Plenkovića i srpskog predsjednika Aleksandra Vučića o podizanju spomen-ploče generalu JNA Mladenu Bratiću, što je premijer Plenković osudio najavivši kako će poslati prosvjednu notu Srbiji, a na što mu je Vučić odgovorio "Zašto u Hrvatskoj imate ulice nazvane po ljudima osuđenima za terorizam?", oglasio se i gradonačelnik Vukovara.
Ivan Penava je u objavi na svojem Facebook profilu podržao premijera Plenkovića.
"Slijedom današnjeg podizanja i otkrivanja spomen-ploče generalu JNA Mladenu Bratiću, zapovjedniku Novosadskog korpusa koji je 2. studenoga 1991. godine poginuo u napadu na Vukovar, a koja je danas upriličena u Novom Sadu, Grad Vukovar osuđuje ovakve postupke Vojske i Vlade Republike Srbije.
Ovo je jedan vrlo jasan pokazatelj da je velikosrpska ideologija i dalje smjer politike Republike Srbije. Također je i ogledan primjer razloga zašto ćirilici nema mjesta u Vukovaru te očita poruka svim naivnima koji su nas sve ovo vrijeme uvjeravali kako pismo ništa nije krivo.
S izrazitim nestrpljenjem očekujemo žurnu reakciju predsjednika saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, gospodina Milorada Pupovca, Srpskog narodnog vijeća te Samostalne demokratske srpske stranke, da nam se obrate temeljem ovog pitanja te barem i na ćirilici hrvatskoj javnosti predoče jasnu i nedvosmislenu osudu i ograđivanje od ovakvih postupaka jer sve drugo će govoriti u prilog tome da se mi cijelo vrijeme jako dobro razumijemo", napisao je Penava.
Podsjećamo, tijekom sastanka na vrhu u Ženevi premijer Plenković osvrnuo se, među ostalim, na otkrivanje spomen-ploče generalu JNA Mladenu Bratiću koji je vodio ofenzivu na Vukovar tijekom Domovinskog rata.
"Hrvatska će uputiti službenu prosvjednu notu Srbiji i to sam rekao Aleksandru Vučiću", izjavio je Plenković i napomenuo da je Vučić pozvan u Zagreb te da je na njemu hoće li doći.
Odgovor predsjednika Srbije nije izostao.
"Zašto imate ulice ljudi koji su osuđeni za terorizam u Švedskoj? Kako hrvatske novinare nije sram pitati me za to, a imate Ulicu Mile Budaka? A hoću li u Zagreb, odlučit ću brzo", odgovorio mu je Vučić.
Sastanak na vrhu u organizaciji Svjetskoga gospodarskog foruma (WEF) okupio je predsjednike država ili vlada te ministre iz Albanije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Francuske, Grčke, Italije, Kosova, Mađarske, Sjeverne Makedonije, Slovačke, Slovenije, Srbije i Turske.
Grad poslao priopćenje
Grad Vukovar u priopćenju za javnost osudio je današnje postavljanje i otkrivanje spomen-ploče u Novome Sadu generalu JNA Mladenu Bratiću, koji je kao zapovjednik Novosadskog korpusa poginuo 2. studenog 1991. u napadu na Vukovar.
U priopćenju koje je potpisao vukovarski gradonačelnik Ivan Penava ocjenjuje se kako je to vrlo jasan pokazatelj da je velikosrpska ideologija i dalje smjer politike Republike Srbije.
"Također je i ogledan primjer razloga zašto ćirilici nema mjesta u Vukovaru te očita poruka svim naivnima koji su nas sve ovo vrijeme uvjeravali da pismo nije ništa krivo", ocjenjuje Penava u priopćenju.
Osim osude postupka Vojske i Vlade RS, u priopćenju se izražava i kako se s izrazitim nestrpljenjem očekuju reakcije predsjednika saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Milorada Pupovca, Srpskoga narodnog vijeća i Samostalne demokratske srpske stranke da …"barem na ćirilici hrvatskoj javnosti predoče jasnu i nedvosmislenu osudu i ograđivanje od takvih postupaka jer jer sve drugo će govoriti u prilog tome da se mi cijelo vrijeme jako dobro razumijemo."
U Novom Sadu otkrivena spomen ploča zapovjedniku napada na Vukovar
U vojnom kompleksu Vojske Srbije (VS) u Novom Sadu u petak je, u sklopu obilježavanja dana 1. brigade Kopnene vojske VS-a, otkrivena spomen-ploča zapovjedniku Novosadskog korpusa general-majoru Mladenu Bratiću, koji je predvodio napad postrojbi bivše Jugoslavenske narodne armije (JNA) na Vukovar, te poginulim vojnicima tog korpusa.
U nazočnosti tridesetak časnika VS-a, te čelnika pokrajinske i gradske vlasti, predsjednik vojvođanske vlade Igor Mirović ocijenio je da se danas odaje počast uz sjećanje na "one koji su dali svoj život izvršavajući časno zadaće koju je postavilo zapovjedništvo države koju smo branili u teškim trenucima".
"Ponosan sam na činjenicu što smo smogli snage poslije gotovo 30 godina od tragičnih događaja otkriti spomen ploču", rekao je Mirović.
"Naša je dužnost da se sjećamo najhrabrijih, najboljih među nama, onih koji su časno obavljali svoje zadaće i svojim životima platili slobodu za nas i naš narod. Neka živi sjećanje na te heroje. Oni su svoje živote ugradili u temelje naše otadžbijne", istaknuo je Mirović.
U spomen sobi govorio je i brigadni general Zoran Nasković i ocijenio da će ratni sukobi na prostoru bivše Jugosabvije 90-ih "ostati upampćeni kao krvavi sukobi bliskih i povezanih naroda".
Uz spomen-ploču generalu Mladenu Bratiću, otkrivena je i spomen ploča poginulim vojnicima Novosadskog korpusa, a te je obilježja blagoslovio svećenik Srpske pravoslavne crkve.
Prema neslužbenim informacijama riječ je o 200 poginulih, 36o ranjenih, dok se pet vodi kao nestalo.
Ceremoniji u spomen sobi nazočilo tridesetak časnika Vojske Srbije i uzvanika, a nakon govora vijence su položili vojvođanski premijer Mirović, general Nasković te gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.
Reagirajući u četvrtak na najavljeno otkrivanje spomen- ploče, koalicija nevladinih organizacija Građanska Vojvodina ocijenila je to kao „ruganje žrtvama ratnih zločina, etničkog čišćenja i genocida iz devedesetih godina“.
Kako se navodi u njihovu priopćenju, „Bratić je zapovijedao napadom na Vukovar i razaranjem tog grada, što je bila jedna od najsramnijih vojnih operacija u modernoj povijesti ratovanja, koja je ostavila neizbrisivu ljagu na obrazu glavnog grada Vojvodine".
"Građanska Vojvodina smatra da je ovo još jedan u nizu poteza kojim se Ministarstvo obrane i Vojska Srbije rugaju žrtvama ratnih zločina, etničkog čišćenja i genocida iz devedesetih godina 20. stoljeća", te da "Vojska Srbije po drugi put ubija žrtve ratnih zločina, a članovima njihovih obitelji živote pretvara u još veći pakao", stoji u priopćenju.
Koalicija nevladinih organizacija Vojvodine podsjetila je i na jedan od grafita koji se devedesetih godina nalazio na jednoj fasadi u centru Novog Sada - "Novosadski korpuse - stidi se!".
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić u petak je u Ženevi, komentirajući otkrivanje spomen ploče generalu bivše JNA Mladenu Bratiću koji je zapovijedao napadom na Vukovar, rekao da Hrvatska ima ulice nazvane po Mili Budaku, dužnosniku Nezavisne države Hrvatske, saveznice nacista u 2. svjetskom ratu.
"Pitali su me novinari iz Srbije kako nije sramota hrvatske novinare pitati me za to dok u Hrvatskoj postoje ulice Mile Budaka", rekao je Vučić.
Hrvatska je u petak prosvjedovala kod srbijanskih vlasti zbog spomenika generalu bivše JNA koji je vodio napad na Vukovar 1991. i pozvala Beograd da prestane veličati zločine.
U diplomatskoj noti veleposlanstvu Srbije u Zagrebu, Ministarstvo vanjskih poslova osudilo je taj čin i pozvalo srbijanske vlasti da prestanu relativizirati i veličati zločine.