Najava predsjedatelja Furija Radina da će Hrvatski sabor glasovanje po raspravljenim točkama umjesto u podne odraditi sat poslije razljutila je u petak saborsku oporbu.
Gordan Maras (SDP) pripisao je odgodu glasovanja tome što je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić ucijenio premijera Andreja Plenkovića, a šef SDP-a Davor Bernardić rekao je da je to pokazatelj da se vladajuća koalicija ne može dogovoriti ni o terminu glasovanja.
"U vladajućoj koaliciji nema suglasaja ni oko čega, vlada kompletan razdor pa se ne može dogovoriti ni oko termina glasovanja", ustvrdio je Bernardić.
Odgodom su nezadovoljni i HSS-ovci koji su pak tražili stanku u čemu im je predsjedatelj Radin u konačnici udovoljio. Kada se većina skupila, glasovanje je normalno počelo oko 13.10 sati.
Plazonić: Novi zakon ne otvara vrata ulasku GMO-a u Hrvatsku nego postrožuje kontrolu
U saborskoj raspravi o novom zakonu o genetski modificiranim organizmima (GMO) glavno pitanje zastupnika u petak bilo je - otvaraju li se tim zakonom vrata ulasku GMO proizvoda u Hrvatsku, što je državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Željko Plazonić odlučno odbacio, naglasivši da zakon upravo postrožuje kontrolu.
Zakonom se hrvatsko zakonodavstvo usklađuje s EU direktivom koja se odnosi na GMO, odnosno koja razrađuje procjenu rizika GMO-a za okoliš, njime se povećava sljedivost GMO proizvoda te postrožuje kontrola, uporaba i efekti korištenja GMO proizvoda, rekao je Plazonić.
Ističe kako je neopravdan strah da ćemo biti preplavljeni GMO proizvodima i postati pokusni kunić za GMO, jer se kontrola jača.
Što se tiče uvođenja GMO-a ili zabrane upotrebe u poljoprivredne svrhe, rekao je Plazonić, EU direktiva omogućava svakoj članici EU-a odluči hoće li zabraniti uzgoj ili ne. Dodaje kako je strah od nekontrolirane upotrebe GMO poljoprivrednih proizvoda također neopravdan.
Plazonić: Zakon pojačava i postrožuje kontrolu
Hoće li police trgovina preplaviti GMO proizvodi, hoćemo li postali pokusni kunić za GMO, uvodi li se na mala vrata GMO u Hrvatsku i hoće li Hrvatska ostati GMO free zemlja, pitali su u raspravi zastupnici.
"Ovaj zakon nije Trojanski konj, on nikakve darove ne donosi, on samo pojačava, postrožuje uopće kontrolu i sljedivost svih proizvoda", poručio im je Plazonić.
Željko Jovanović (SDP) izrazio je nada da neće ponovno zavladati histerija i neopravdana uzbuna budući da ovaj zakon ide u korist protivnika GMO-a.
Kao najvažniju razliku u odnosu na važeći zakonodavni okvir izdvojio vođenje primjene lijekova i medicinskih proizvoda koji sadrže GMO u svrhu provođenja kliničkih ispitivanja, genskih terapija, prevencija i liječenja.
"Nijedna zemlja u svijetu ne može biti u potpunosti GMO free jer bi to značilo da se ne bi mogla provoditi biomedicinska istraživanja, proizvoditi lijekovi i antiobiotici", kazao je.
Da ne treba stvarati paranoju kako je zakon "dozvola za trovanje hrvatskog naroda" složio se i Ivan Ćelić (HDZ) posebno naglasivši da GMO sjeme u Hrvatskoj ima status zakonski zabranjenih droga.
Josip Križanić (HDZ) naveo je podatak kako je u prva tri mjeseca 2019. inspekcija Ministarstva zdravstva ispitala 92 uzorka hrane i da su svi bili negativni na GMO. Dodao je i da Ministarstvo poljoprivrede, monitoringom GMO-a, u sjemenju i zelenoj masi u 2018. nije našlo nijedan pozitivan uzorak.
Sve hrvatske županije žele ostati GMO free
Sve županije u Hrvatskoj izrazile su da žele ostati GMO free i ovaj zakon bi to trebao osigurati, naglasio je Davor Vlaović (HSS). Zatražio je do drugog saborskog čitanja izbacivanje iz prijedloga zakona dijela koji dopušta pokuse na otvorenim poljima s GMO materijalima.
Miro Bulj iz Mosta upozoravajući na štetnost GMO-a za zdravlje ljudi najavio je ponovno upućivanje u saborsku proceduru prijedloga zakona kojim bi se u potpunosti zabranio GMO u cijeloj Hrvatskoj.
Prijedlog zakona o genetski modificiranim organizmima (GMO) u prvom čitanju podržali su i vladajući i oporba.