Primjerice, pacijentica iz Rijeke s jakim bolovima u kralježnici i nogama zbog prikliještenog živca bila je 1. listopada 2013. naručena na neurokiruršku operaciju u KB-u Dubrava, ali tamo su joj rekli da je u tijeku štrajk liječnika i da je neće primiti u bolnicu i obaviti operaciju.
Pacijentica se požalila Ministarstvu zdravlja, koje je procijenilo da bi zbog otkazivanja operacije moglo doći do komplikacija bolesti i mogućeg trajnog invaliditeta, pa je od bolnice zatražen žurni termin za operativni zahvat. U Ministarstvu tvrde da je pacijentica naručena za operaciju ovaj tjedan, piše Slobodna Dalmacija.
Ministarstvo zdravlja je primilo još i pritužbu na Opću bolnicu Čakovec, u kojoj su odbili operirati pacijenticu koja je slomila kuk, zatim na Slavonski Brod, u kojem nisu pacijentu htjeli obaviti redovitu laboratorijsku pretragu kojom se utvrđuje brzina zgrušavanja krvi, što je važan pokazatelj u regulaciji njegove terapije. Jedan liječnik na Oftalmološkom odjelu Opće bolnice Varaždin odbio je pregledati dijete iako zakazani pregled nije bio prethodno odgođen zbog štrajka liječnika, pa je majka naposljetku dijete odvela kod privatnog liječnika.
Štrajk, koji ulazi u treći tjedan, otvara pitanje pravne odgovornosti za liječničke pogreške i posljedice nepružanja pomoći. Kod liječnika u koliziju dolaze pravo na štrajk i obaveza pružanja pomoći pacijentima. Odbijanje te pomoći kažnjivo je djelo opisano člankom 183. Kaznenog zakona, koji propisuje mogućnost trogodišnje zatvorske kazne za liječnika koji odbije pružiti hitnu medicinsku pomoć. U slučaju da netko strada u bolnicama za vrijeme štrajka, kazneno i disciplinski bi odgovarao liječnik koji je odbio pružiti pomoć, dok bi odštetno pravno odgovarala bolnica u kojoj se propust s posljedicama dogodio.