Najprodavaniji Eurosuper 95 raste za 22 lipe i iznosit će 11,23 kune po litri u novom obračunu. Eurodizel ovaj put ide gore za 13 lipa i nova cijena je 10,38 kuna. U odnosu na prošli obračun po prosječnom spremniku to je povećanje od 11 kuna. Možda se ne čini mnogo, ali kada se uzme u obzir da je i protekle obračune cijena išla gore, onda je to u kratkom obračunu i do pedesetak kuna više po spremniku.
Burzovni špekulanti uzeli su stvar u svoje ruke, pa je analitičarima postalo teško prognozirati što će biti sa cijenama goriva.
"Nitko više ne može računati nikakvu industrijsku proizvodnju, avio kompanije propadaju radi cijene goriva koje rastu, više nitko ne može s nikakvim parametrima ući u izračunavanje ozbiljnosti određenih stvari", kaže Davor Štern za Dnevnik.hr.
Nitko ne kontrolira cijene
OPEC je nekada kontrolirao cijene ponude i potražnje. Sada nema takvog tijela. Štern smatra nešto bi se uskoro trebalo poduzeti. Upozorava da je nedozvoljivo da jedna mala grupa ljudi diktira nekakve cijene koje nisu realne, i koje služe samo za njihovo bogaćenje.
Pojedine Vlade reagirale su već kroz trošarinu. U zemljama Europske unije, primjerice Njemačkoj, gorivo je mnogo skuplje.Francuska je zbog visokih cijena, a u dogovoru s naftnim kompanijama, na iduća tri mjeseca vozačima snizila cijenu po litri za 45 lipa. Kod nas teško da se može tako nešto dogoditi, jer znamo da je državna blagajna prazna.