Ukida se zaključivanje ocjena na polugodištu

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta uputilo je u javnu raspravu prijedloge izmjena i dopuna Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, kojima se predlaže tridesetak promjena.

29.5.2012.
21:53
VOYO logo

Najznačajnije promjene su svakako ukidanje ocjena na polugodištu, kao i promjena načina izbora ravnatelja u srednjim i osnovnim školama. Prođe li prijedlog izmjena Zakona javnu raspravu i bude potvrđen u Saboru, od iduće školske godine učenici se neće morati brinuti za ocjene na polugodištu, piše Jutarnji list.

"Predložili smo ukidanje ocjena na polugodištu jer je to učenicima predstavljalo veliki stres i nervozu, a osim toga nastavni plan u polugodištima nije bio ravnomjerno raspodijeljen. Na ovaj način učenik se mora pripremati cijelu godinu, ali ostaje obveza škole da o ocjenama obavještava roditelje. Na školi je na koji će to način raditi, na roditeljskim sastancima ili dostavom izvješća na kućnu adresu", pojasnila je Ankica Nježić, pomoćnica ministra obrazovanja za osnovno i srednje školstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promjene u izboru ravnatelja

Kad je riječ o izboru ravnatelja, do sada su ih birali školski odbori neovisno o stavu nastavničkih, učiteljskih, roditeljskih ili radničkih vijeća, a sada će se ta mišljenja uvažavati. Također, školski će odbor biti obvezan izabrati ravnatelja nakon što istekne žalbeni rok od 15 dana, što do sada nije bio slučaj, pa se znalo dogoditi da neke škole nemaju ravnatelja i po pola godine. "Sada član školskog odbora kod donošenja odluke mora zastupati stav tijela koje ga je predložilo, npr. vijeća roditelja ili vijeća nastavnika, i taj će stav biti obvezujući. To do sada nije bilo tako pa smo imali članove vijeća koji nisu nikome odgovorali, bili su samostalni u donošenju odluka i mogli su biti pod bilo kojim političkim ili drugim utjecajem", objasnila je Nježić.

Prilika za učenike trogodišnjih strukovnih škola

Iako se spominjalo i ograničavanje mandata vječnim i neuspješnim ravnateljima, Ministarstvo to ipak nije predložilo u ovim izmjenama i dopunama Zakona, ali ako se u javnoj raspravi potegne i to pitanje, o tome će se raspravljati, kažu. Nadalje, izmjenama se ograničava pravo ravnateljima da u izvanrednim okolnostima sami biraju nastavnike koji će biti zaposleni prvo na određeno, a potom i na neodređeno vrijeme. Sada će to morati tražiti odobrenje školskog odbora. Tu su i druge novosti. Primjerice, dat će se mogućnost učenicima koji završe trogodišnju strukovnu školu da nastave besplatno školovanje u sustavu i nakon godinu dana, što do sada nisu mogli. Takvi su učenici često završavali školovanje u večernjim školama i pučkim učilištima, za što su morali plaćati povisoke iznose. Izmjenama se predviđaju i stroži uvjeti za odgađanje upisa djece u školu, definira se krajnji rok za prelazak u drugu školu, a nastavnici i učitelji morat će imati točan stupanj obrazovanja za područje koje predaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo