Očajni radnici Dina petrokemije uplašili Vladu

16.3.2012.
11:05
VOYO logo

Sindikat radnika Dina petrokemije iz Omišlja, koja je još uvijek u vlasništvu Roberta Ježića, u otvorenom je pismu Ministarstvu gospodarstva i Radimiru Čačiću najavio kako će svi radnici te tvrtke početkom idućeg tjedna zbog neisplate plaća kolektivno dati otkaz.

Radikalna je to mjera, ali jedina, poručuju, kojom bi uspjeli ostvariti pravo na novčanu naknadu sa Zavoda za zapošljavanje i tako privremeno riješiti pitanje preživljavanja. No, radnici upozoravaju Vladu da je u spremnicima Dine više stotina tona različitih otrovnih i eksplozivnih supstanci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Tone otrova'

"Radnici bez plaća više ne žele čuvati ničiju imovinu jer to temeljem Zakona o radu nisu dužni činiti. Ukoliko se do kraja ovog tjedna ne postigne rješenje za isplatu plaća Dinina postrojenja ostat će bez ljudskog nadzora", poručuje predstavnik radnika Predrag Mihaljević. Predsjednica Uprave Diokija u ostavci Vidonija Miletić Plukavec tvrdi kako je situacija ekstremna, da je svaka minuta ključna te da je riječ o vrlo visokom riziku.

U Dini se nalaze vinil-klorid monomer i etilen pri čemu je prvi kancerogen već pri manjoj koncentraciji u zraku, lako zapaljiv i eksplozivan. U visokim koncentracijama, pak, izaziva trenutnu smrt, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uplašili i Vladu

"Popis kemikalija smo poslali Županijskom stožeru za zaštitu i spašavanje. Ako odemo, možda se neće dogoditi ništa, ali će Dina ostati bez nadzora", kaže predstavnik radnika koji plaću nisu primili već šest mjeseci. Županija je, pak, jedina koja može osigurati da do posljedica ne dođe, bilo angažiranjem zaštitara ili dovođenjem stručnjaka iz vana.

Iz Ministarstva gospodarstva poručuju kako su svjesni situacije, ali ističu da je Centar za zaštitu i spašavanje nadležan za protokol u takvim situacijama. Iz Ministarstva zaštite okoliša su, pak, izvijestili kako su u slučaj aktivno ukključili Inspekciju zaštite okoliša koja će provesti inspekcijski nadzor te odrediti mjere za otklanjanje mogućih neželjenih posljedica.

No, u Vladi su se navodno poprilično uplašili pa je problem slučaja Dioki na rješavanje prebačen od pomoćnice Tamare Obradović Mazal izravno njenom šefu Radimiru Čačiću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo