Stručne udruge pozvale su arhitekte, urbaniste i ostale da svojim
prilozima pomognu kreiranju otvorene stručne platforme obnovi.zg
za razmjenu podataka o Zagrebu i potresima.
VEZANE VIJESTI
Podsjetimo, strukovna udruženja i strukovne institucije s
područja arhitekture, urbanizma i povijesti
umjetnosti zatražili su gotovo odmah nakon potresa hitno
formiranje Koordinacijskog tijela na razini Vlade i stavili
se na raspolaganje građanima i građankama Zagreba te upravnim
tijelima Grada i Republike Hrvatske.
Cilj je bio i ostao što
kvalitetnije prevladavanje situacije
prouzročene potresima koji su Zagreb pogodili 22. ožujka, a
upravo na tom tragu je pokrenuta i otvorena stručna platforma
obnovi.zg za razmjenu
podataka o Zagrebu i potresima.
Platforma cilja pridonijeti kvaliteti obnove tako da se podaci, inače raspršeni po brojnim pojedinačnim izvorima i razvijenim bazama, prikupe u interdisciplinarnu cjelinu. Stoga se prikupljaju informacije o postojećim repozitorijima podataka o Zagrebu - arhivske fotografije, nacrti, znanstveni, stručni i publicistički članci, arhitektonske snimke pojedinih zgrada i urbanističkih sklopova, podaci iz istraživanja (radni materijali i gotove studije, realizirani i planirani projekti u zonama koje su najviše pogođene potresom i slično).
Također, prikupljaju se i informacije i o domaćim te inozemnim stručnim radovima i primjerima koji se bave temom sanacije posljedica potresa s tehničkoga (inženjerskoga), konzervatorsko-restauratorskoga, kulturnoga, sociološkoga i antropološkog aspekta (planovi i programi sanacije i obnove, smjernice za obnovu zona i pojedinačnih objekata, znanstveni i stručni članci, studije, pregledni članci i slično, a platforma služi da se informacije povežu i, po mogućnosti, geolociraju.
VEZANE VIJESTI
''Kako bismo u kriznoj situaciji što prije došli do kvalitetnih i stručno utemeljenih odluka, potrebno je sakupljati i razmjenjivati relevantne raznorodne dokumentacije i uključiti što širi krug stručne i zainteresirane javnosti te međusobno povezati sve institucije i pojedince s korisnim i vrijednim iskustvima'', istaknulo je Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA), koja podržava platformu uz Društvo arhitekata Zagreba (DAZ), Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Institut za povijest umjetnosti, Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske, Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata, Hrvatsku komoru arhitekata, Udruženje hrvatskih urbanista, Hrvatsko restauratorsko društvo / IIC – Hrvatska grupa, Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Institut za društvena istraživanja u Zagrebu.
S obzirom na to da prijenos i dijeljenje informacija predstavljaju jedan od ključnih preduvjeta za osmišljavanje uspješnih, stručnih i provedivih rješenja za obnovu, pozivaju sve zainteresirane da se uključe u stručnu raspravu o mogućim modelima obnove te na stvaranje otvorene online platforme o graditeljskom fondu i baštini Zagreba kao i o primjerima sanacije posljedica potresa obnovi.zg.
Naročito važan segment čine i doprinosi pojedinaca (autora, ali i zainteresiranih građana koji posjeduju korisnu dokumentaciju), a bavili su se istraživanjem ili radom na nekoj od spomenutih tema, a do sada nisu bili uvršteni ni u jednu bazu podataka s otvorenim pristupom.
VEZANE VIJESTI
U drugoj fazi bit će izrađen preglednik u kojem će se nastojati sistematično i upotrebljivo prezentirati prikupljeni podaci u odnosu na lokaciju, temu, vremensku odrednicu, izvore i slično, a platforma će biti trajno otvorena za unos novih podataka.
Svi koji žele sudjelovati u kreiranju platforme obnovi.zg trebaju se registrirati, a upute sa strukturom i predloškom za unos podataka i upload priloga mogu preuzeti na internetskim stranicama Udruženja hrvatskih arhitekata. Strukovna udruženja i strukovne institucije nadaju se da će platforna postati neprocjenjivi resurs koji će nam kao zajednici omogućiti da kvalitetnije riješavamo zadatke koji su pred nama.
VEZANE VIJESTI