VELIKO ISTRAŽIVANJE: /

Što građani očekuju od novoizabranog predsjednika Milanovića? Posebno je zanimljivo što su rekli HDZ-ovci

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Prema najnovijem istraživanju većina građana vjeruje da će novizabrani predsjednik Zoran Milanović biti predsjednik svih građana

13.1.2020.
20:39
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

RTL je u suradnji s Promocijom plus objavio rezultate istraživanje o očekivanjima od novoizabranog predsjednika Republike Zorana Milanovića. Iako je Milanović na izborima pobijedio s potporom od 53 posto, prema istraživanju i dio onih koji mu nisu dali glas ipak misle da će biti predsjednik svih građana.

Takvih je gotovo 70 posto. Očekivano znatno viši je postotak među SDP-ovcima i ostalim strankama koji su ga podržavali na putu za mandat na Pantovčaku, ali i lijevim strankama i opcijama koje formalno nisu. Međutim, optimistično je i preko 90 posto birača Mislava Kolakušića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: RTL

Gotovo je četvrtina ispitanika skeptična, odnosno smatra da će Milanović od veljače, kada službeno preuzima dužnost, biti predsjednik samo svojih birača – takvih je 22,7 posto. Najviše među biračima Neovisnih za Hrvatsku i Hrvatskim suverenistima. HDZ-ovci su se podijelili, ali je znakovito da je ipak nešto više HDZ-ovaca koji očekuju da će Milanović biti predsjednik svih građana. Da ne zna poručuje 9 posto ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ANALITIČAR OTKRIVA ZAŠTO JE SDP POPULARNIJI OD HDZ-A: /

'Taj čovjek je u prednosti zato što nema ni strategiju, niti taktiku, ali...'

Image
ANALITIČAR OTKRIVA ZAŠTO JE SDP POPULARNIJI OD HDZ-A: /

'Taj čovjek je u prednosti zato što nema ni strategiju, niti taktiku, ali...'

Pobjednički govor jedva vrlodobar

Image
Foto: RTL

Što se tiče Milanovićeva govor u izbornoj noći tijeko kojega je na početku i zaustavio zviždanje protukandidatkinji, manje od 5 posto ispitanika smatra da je govor bio loš. Dvojku mu daje 6,2 posto, a dobar 17,2 ispitanika. Puno je više onih koji govor ocjenjuju vrlo dobrim, 32,2 posto, a gotovo trećina poručuje da je govor bio izvanredan.

Tada je Milanović pozvao na jedinstvenost u različitosti, pričao je o dobrim i lošim stranama svog karaktera, kojeg na dužnosti predsjednika tek treba pokazati. Od aktivnih stranaka baš nitko govor nije ocijenio manjom ocjenom od trojke, pa je za govor i od HDZ-ovaca dobio čvrstu trojku. Prosječnu ocjenu 3,56, dakle nategnutu, ali ipak četvorku za državnički govor idućih će pet godina Milanović djelima braniti, a moguće dizati, kao i spuštati.

Suradnja između Milanovića i Plenkovića

Image
Foto: RTL

Građani su odgovarali i na pitanje kakvu kohabitaciju očekuju između izabranog predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića. Surađivati po Ustavu i zakonu moraju, unatoč cijeloj povijesti međusobnih sukoba, a o tome koliko će suradnja biti uspješna ispitanicu su podijeljeni. Da će suradnja premijera Plenkovića i predsjednika Milanovićem biti uspješnija ili jednako uspješna kao u vrijeme mandata Kolinde Grabar-Kitarović smatra nešto više od polovine ispitanika - 52,4 posto.

Da će biti jednako neuspješna ili neuspješnija očekuje 42,1 posto građana. Gledano po biračkom tijelu ipak nešto više HDZ-ovih birača očekuje uspješniju suradnju, SDP-ovci znatno više, a izrazito su skeptični birači Mosta, Živog zida i oni Mislava Kolakušića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povlačenje vojske iz Afganistana

Image
Foto: RTL

RTL je zanimalo što ispitanici misle i o konkretnim potezima koji se očekuju od novog predsjednika, kada govorimo o onome što je u njegovoj nadležnosti, a to je dijelom i Hrvatska vojska. U kampanji se Milanović založio za vraćanje hrvatskih vojnika iz misije u Afganistanu.

S njim se slaže više od 80 posto ispitanika, a snažna potpora takvoj namjeri vidljiva je kod birača gotovo svih stranaka; razlika je samo u omjerima, pa je "za" povlačenje 60 posto HDZ-ovaca, 90-ak posto SDP-ovaca i birača Živog zida. Jedino je među biračima Neovisnih za Hrvatsku više onih koji su protiv povlačenja hrvatskih vojnika iz Afganistana. Ukupno takav stav ima, vidimo, manje od 14 posto ispitanika, a ne zna 6 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv vraćanja Titove biste

Image
Foto: RTL

Na kraju je bilo ideološko pitanje, vraćanja Titove biste koju je Grabar-Kitarović uklonila s Pantovčaka na početku svog mandata prije pet godina.

Na pitanje treba li bistu vratiti odmah ili naknadno, potvrdno je odgovorila tek četvrtina birača, a da joj na Pantovčaku nije mjesto ili da treba ostati u Muzeju Hrvatskog zagorja, gdje se sada nalazi, poručuje gotovo 62 posto ispitanika. "Ne vraćanju" češće je kod birača gotovo svih političkih stranaka, pa i SDP-a, HSS-a i Živog zida.

Očekivano "ne" je još uvjerljivije kod birača HDZ-a, Mosta, Hrvatskih suverenista i Neovisnih za Hrvatsku. Jedina stranka čiji su se birači češće izjasnili za povratak Titove biste je IDS. To je jedno od najnesretnijih pitanja, rekao je sam Milanović nakon što je izabran, ali i znakovito dodao da Pantovčak nije muzej tako da će se tamo očito useliti bez Tita.

NAPOMENA

Istraživanje je provela agencija PROMOCIJA PLUS od 7. do 11. siječnja 2019. CATI metodom (telefonski) na uzorku od 1300 punoljetnih građana Republike Hrvatske. Standardna pogreška uzorka iznosi +/- 2,77 posto, uz razinu pouzdanosti od 95 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo